Californication (serial telewizyjny)


Californication (serial telewizyjny) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 25 maj 2020. Od tego czasu wykonano 1 zmianę, która oczekuje na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Californication – stworzony przez Toma Kapinosa amerykański serial komediowy emitowany w telewizji Showtime, z Davidem Duchovnym w roli głównej.

Spis treści

Nazwa serialu | edytuj kod

W polskiej wersji językowej zachowano tytuł oryginalny. Californication nie ma polskiego odpowiednika, a w dosłownym tłumaczeniu przekłada się na neologizm „kalifornizacja”, analogiczny do tradycyjnych pojęć polonizacji, germanizacji, rusyfikacji (w języku angielskim odpowiednio: polonisation, germanisation, russification) itp. W tym lub podobnym znaczeniu pojęcie Californication objaśnia się w najnowszych słownikach języka angielskiego.

Tytuł w ogólności odwołuje się do zjawiska uległości wpływom kultury Kalifornii, a w szczególności ekspansji zjawisk obyczajowych uznanych za charakterystyczne dla modelu życia środowisk związanych z przemysłem filmowym skupionym wokół Hollywood, dokąd przybywa bohater serialu, aby doświadczyć zdarzeń stanowiących fabułę. Istotną część owych doświadczeń stanowią przygody seksualne, co pozwala odczytywać tytuł również w sposób szczególny, jako neologiczną zbitkę angielskich słów California (nazwa stanu) oraz fornication (termin określający cudzołóstwo lub nierząd).[potrzebny przypis]

Tom Kapinos tłumaczy, że tytuł został zainspirowany naklejkami umieszczanymi w latach 70 na zderzakach samochodów w Oregonie z napisem „Don't Californicate Oregon”[1].

Fabuła | edytuj kod

Hank Moody jest znanym pisarzem (autorem bestsellerowej powieści God Hates Us All) z Nowego Jorku, który przeniósł się do Los Angeles. Jego partnerka Karen, z którą ma dwunastoletnią córkę Rebeccę, odeszła do innego mężczyzny. Hank zaczął pić i uprawiać przygodny seks. Serial ukazuje skomplikowane relacje pomiędzy Hankiem, Karen, ich córką Rebeccą, nowym narzeczonym Karen – Billem oraz jego szesnastoletnią córką Mią, a także agentem Hanka – Charliem, jego żoną Marcy i asystentką Dani. Nowe „znajomości” Hanka sprawiają, że serial obfituje w sceny erotyczne – często dość bezpośrednie. W kolejnych seriach Hank próbuje odbudować swoje relacje z Karen, a także nauczyć się rozumieć swoją dojrzewającą córkę.[potrzebny przypis]

Obsada | edytuj kod

W serialu pojawiają się gwiazdy rockowej sceny muzycznej – m.in.: Marilyn Manson, Robert „RZA” Diggs (Wu-Tang Clan), Rick Springfield, Zakk Wylde, Tommy Lee (Mötley Crüe), Tim Minchin – lub ich dzieci (Zoë Kravitz – córka Lenny’ego Kravitza)[3]. Zobaczyć w nim można także takich aktorów jak: Kathleen Turner, Rob Lowe, Justine Bateman, Embeth Davidtz, Eva Amurri, Jorge Garcia, Maggie Grace.

Lista odcinków | edytuj kod

 Osobny artykuł: Lista odcinków serialu Californication.

Emisja | edytuj kod

Premierowy odcinek nadano 13 sierpnia 2007, a ostatni odcinek pierwszej serii wyemitowano 29 października 2007. Premiera drugiej serii miała miejsce 28 września 2008, trzeciej – 27 września 2009. Premiera czwartej serii nastąpiła 9 stycznia 2011 o godz 21:00 ET/PT[4]. 2 tygodnie przed oficjalną premierą (25 grudnia 2010) dwa pierwsze odcinki czwartej serii wyciekły do Internetu . Pierwszy odcinek 4 serii w amerykańskiej stacji Showtime zaliczył do najlepszego startu w historii serialu. Oglądało go ponad 1,11 mln ludzi.

Stacja Showtime po rekordowym wyniku oglądalności pierwszego odcinka 4 serii zapowiedziała powstanie 5 serii. Pierwszy odcinek został wyemitowany 8 stycznia 2012, jednak wyciekł do Internetu już w grudniu 2011. 1 lutego 2012 telewizja Showtime ogłosiła zamiar nakręcenia 6 serii serialu[5]. Premiera pierwszego odcinka odbyła się 13 stycznia 2013. 13 kwietnia 2014 r. ruszyła emisja 7 sezonu serialu, który jest ostatnim.

Emisje na świecie | edytuj kod

Nagrody | edytuj kod

Californication był wielokrotnie nominowany do nagród Emmy i Złotych Globów. W 2008 roku David Duchovny zdobył nagrodę Złotych Globów za Najlepszego aktora w serialu komediowym lub musicalu. Serial był również nominowany w Polsce do nagrody Telekamery 2010.

Wydania DVD | edytuj kod

Od czerwca 2008 roku, serial stopniowo ukazuje się na nośnikach DVD. W Polsce, swoją premierę w tej formie, miał w lipcu 2010 roku.

Przypisy | edytuj kod

 1. EricE. Goldman EricE., Californication: Red Hot Chili Peppers Suing Showtime, IGN, 20 listopada 2007 [dostęp 2019-01-22]  (ang.).
 2. W jednej z reminiscencji - ukazanej w odcinku „In Utero” - widzimy Karen komunikującą Hankowi, że jest z nim w ciąży oraz jednocześnie fakt śmierci Kurta Cobaina (po obejrzeniu wiadomości w telewizji). Można domniemywać, iż działo się to dzień po śmierci Cobaina (tj. 6 kwietnia 1994).
 3. Maciej Sabat, Michał Stachyra: Być jak Hank Moody. geekozaur.pl. [dostęp 2019-01-05].
 4. Californication on Showtime >> Episode Guide >> Season 4 >> Episode 1: Exile On Main St.. (ang.)
 5. Showtime: Exciting News (ang.). [dostęp 2012-02-07].
 6. www.empik.com
 7. www.empik.com
 8. www.empik.com
 9. CALIFORNICATION SEZON 4 (pol.). imperial-cinepix.com.pl. [dostęp 2013-02-17].
 10. CALIFORNICATION SEZON PIĄTY (pol.). imperial-cinepix.com.pl. [dostęp 2013-02-17].
 11. CALIFORNICATION SEZON SZÓSTY (pol.). imperial-cinepix.com.pl. [dostęp 2014-04-17].
 12. CALIFORNICATION SEZON SIÓDMY (pol.). imperial-cinepix.com.pl. [dostęp 2015-10-07].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (serial telewizyjny):
Na podstawie artykułu: "Californication (serial telewizyjny)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy