Campo Grande (miasto w Brazylii)


Na mapach: 20°28′S 54°37′W/-20,466667 -54,616667

Campo Grande (Mato Grosso do Sul) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Campo Grande (miasto w Brazylii)) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Campo Grande (wym. [ˈkɐ̃pu ˈɡɾɐ̃i]) – miasto w Brazylii, stolica stanu Mato Grosso do Sul. Zostało założone przez górników, ponad sto lat temu. Doceniono również walory przyrodnicze regionu - dookoła rozciągały się naturalne pastwiska, nawadniane czystymi wodami. Campo Grande zostało zaplanowane jako ośrodek rozległego regionu rolniczego, z szerokimi ulicami i alejami. Z powodu koloru tutejszej ziemi (czerwony lub brązowy) nazywane bywa Cidade Morena, czyli brązowe miasto. Według danych brazylijskiego biura statystycznego w 2009 roku mieszkało tu 755.107 osób.

Region, w którym zlokalizowano miasto, jest przystankiem dla osób podróżujących drogą lądową z São Paulo lub Minas Gerais do stanu Mato Grosso. Na początku XX wieku wybudowana została kolej, łącząca Campo Grande z miastem Corumbá, położonym przy granicy z Boliwią i z Bauru. Również na początku tego stulecia wybudowano tu kwatery armii brazylijskiej, dzięki czemu miasto stało się ośrodkiem wojskowym.

Campo Grande może poszczycić się dużym wzrostem liczby ludności: w 1970 roku mieszkało tu zaledwie 140.000 osób, a w 2008 już ponad 750.000. Obecnie jest trzecim ośrodkiem miejskim w Środkowo-Zachodniej części Brazylii i zajmuje 23. miejsce wśród największych miast kraju. W 1977 roku stan Mato Grosso został podzielony na dwie części: północną i południową. Campo Grande stało się stolicą części południowej, znanej jako Mato Grosso do Sul. W niedługim czasie przegoniło, pod względem liczby ludności, miasto Cuiabá, dawną stolicę całego Mato Grosso.

Dziś Campo Grande jest również ośrodkiem kultury, która powstała w wyniku wymieszania tradycji ludów z różnych stron świata. Spotkać można tutaj ludzi pochodzących z japońskiej Okinawy, Afrobrazylijczyków, Arabów, Ormian, Portugalczyków, Niemców, Włochów, Hiszpanów, Paragwajczyków, białych Brazylijczyków z południowej i południowo-wschodniej części kraju oraz Indian.

Spis treści

Dane ogólne | edytuj kod

Ośrodek handlowy regionu rolniczego; przemysł spożywczy; uniwersytet. Miasto posiada międzynarodowy port lotniczy.

Demografia | edytuj kod

Współpraca | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Campo Grande (miasto w Brazylii)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy