Canadian Football League


Canadian Football League w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Canadian Football League, (fr.) Ligue canadienne de football (skrót: CFL, LCF Kanadyjska Liga Futbolu) – zawodowa liga futbolu kanadyjskiego, drugiego co do popularności sportu w Kanadzie[1]. Dziewięć zespołów jest podzielonych na dwie dywizje: wschodnią i zachodnią.

Historia | edytuj kod

W 1864 roku powstała federacja Canadian Rugby Football Union (CRFU), organizująca rozgrywki rugby. W skład CRFU wchodziły ligi regionalne: Interprovincial Rugby Football Union (IRFU), Western Interprovincial Football Union (WIFU) i Ontario Rugby Football Union (ORFU). Z czasem z rugby w Kanadzie powstał futbol kanadyjski. W 1954 roku ORFU, która pozostawała ligą amatorską, wycofała się z rozgrywek o Puchar Greya. W 1956 roku IRFU i WIFU, które stopniowo przekształcały się w ligi zawodowe, założyły nową organizację Canadian Football Council (CFC), która w 1958 roku opuściła CRFU i zmieniła nazwę na Canadian Football League.

Sezon ligowy | edytuj kod

W czasie sezonu, obejmującego 19 tygodni, zaczynającego się w Dniu Kanady, a kończącego na początku listopada, każdy zespół rozgrywa 18 meczów (1 mecz tygodniowo i 1 tydzień odpoczynku). W listopadzie, po zakończeniu regularnego sezonu, sześć zespołów uczestniczy w play-off trwającym 3 tygodnie zakończonym meczem o Puchar Greya.

Jedynym Polakiem który zdobył ze swoją drużyną Puchar Greya był Stan Mikawos.

Drużyny | edytuj kod

Polacy w Lidze | edytuj kod

W latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych w lidze grał Stan Mikawos a w sezonie 1998 kopacz Arek Bigos, natomiast w ostatnich latach Dave Stala i Greg Wojt.

Przypisy | edytuj kod

  1. CFL jest drugą najpopularniejszą ligą w Kanadzie po NHL

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Oficjalna strona ligi


Na podstawie artykułu: "Canadian Football League" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy