Carl Holsøe


Carl Holsøe w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Oczekująca w oknie Wnętrze z wiolonczelą

Carl Vilhelm Holsøe (ur. 12 marca 1863 w Aarhus, 7 listopada 1935 w Asserbo na Zelandii) – duński malarz specjalizujący się w przedstawieniach wnętrz.

Studiował w Królewskiej Duńskiej Akademii Sztuki w Kopenhadze w latach 1882 – 1884 a następnie u Peder Krøyera. Debiutował w 1886 szybko zdobywając popularność przede wszystkim w Danii i Szwecji. Jego największym sukcesem było wyróżnienie na Wystawie Światowej w Paryżu w 1889 i złoty medal na międzynarodowych targach w Monachium w 1891.

Carl Holsøe malował przede wszystkim wykwintne wnętrza, rzadziej pejzaże, sceny rodzajowe i martwe natury. Jego prace inspirowane XVII-wiecznym malarstwem holenderskim cechuje akademicki, realistyczny styl i szczególna dbałość o ukazanie złożonych efektów świetlnych. Wiele obrazów artysty ożywiają przedstawienia kobiet, jednak stanowią one jedynie element dekoracyjny.

Malarz przyjaźnił się z Vilhelmem Hammershøi, którego poznał w czasie studiów. Mieszkał w miejscowości miejscowości Asserbo na wyspie Zelandia, był dwukrotnie żonaty.

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Carl Holsøe" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy