Carl Sagan


Carl Sagan w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Carl Edward Sagan (ur. 9 listopada 1934 w Nowym Jorku, zm. 20 grudnia 1996 w Seattle) – amerykański astronom i popularyzator nauki, pionier w dziedzinie egzobiologii[1].

Spis treści

Zarys biografii | edytuj kod

Profesor astronomii i nauk kosmicznych w Laboratorium Badań Planetarnych w Cornell University. Jego rodzice byli Żydami, ojciec przybył do Stanów Zjednoczonych z Kamieńca Podolskiego. W wieku 25 lat uzyskał doktorat z astronomii i astrofizyki. Jedną z jego żon była Lynn Margulis.

Był współzałożycielem The Planetary Society i Committee for the Scientific Investigation of Claims Of the Paranormal. Wspierał projekt SETI (the Search for Extraterrestrial Intelligence – poszukiwanie pozaziemskiej inteligencji). Światowy rozgłos uzyskał jako autor książek popularnonaukowych oraz współautor i prowadzący serial telewizyjny Cosmos. Na podstawie jego powieści Contact w 1997 powstał film o tym samym tytule z Jodie Foster w roli głównej. Również jeden z odcinków Z Archiwum X (sezon 2, odcinek 1) bazuje na podobnych motywach. Także lądownik Mars Pathfinder (1997) został nazwany jego imieniem: „Carl Sagan Memorial Station”.

W 1977 otrzymał Nagrodę Pulitzera za książkę Rajskie smoki. Jego imieniem została nazwana planetoida (2709) Sagan oraz krater marsjański. W 1980 został laureatem Nagrody Lowella Thomasa[2].

Książki wydane w Polsce | edytuj kod

Popkultura | edytuj kod

Fiński zespół Nightwish nagrał utwór pt. Sagan, traktujący o osobie Carla Sagana. Utwór znalazł się na singlu Elan.

W 2020 roku zespół ponownie nagrał utwór nawiązujący do osoby Carla Sagana. Na albumie Human. :II: Nature. pojawił się utwór pt. Ad Astra, w klipie użyta została fotografia Pale Blue Dot oraz cytat z książki Błękitna kropka: człowiek i jego przyszłość w kosmosie.

Monument Carla Sagana pojawia się w czwartym sezonie serialu Star Trek Enterprise (odc 21 Terra Prime). Monument znajduje się na Marsie.

Carl Sagan został wspomniany w szóstym odcinku "Seven Deadly Sins and a Small Carl Sagan" drugiego sezonu serialu Młody Sheldon twórców Chucka Lorre'go i Stevena Molaro.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Carl Sagan: toking astronomer
  2. The Explorers Club – The Lowell Thomas Award (ang.) [dostęp 2016-02-24]

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Carl Sagan" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy