Carl Theodor Dreyer


Carl Theodor Dreyer w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Carl Theodor Dreyer (ur. 3 lutego 1889 w Kopenhadze, zm. 20 marca 1968 tamże) – duński reżyser filmowy, uznawany za jednego z największych mistrzów w historii kina[1].

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Był nieślubnym, wcześnie osieroconym dzieckiem. Rodzina, która go następnie adoptowała, wywarła na niego ogromny wpływ swoim żarliwym luteranizmem. Zaczynał jako dziennikarz. Dreyer był jednym z najbardziej religijnych twórców w historii kina, ale nieortodoksyjnym w stosunku do żadnej doktryny – stałym wątkiem jego filmów jest sprzeciw wobec ustanowionych instytucji i konwencji religijnych. Wyjątkowo często główna bohaterka jest u niego nękana przez takie właśnie instytucje.

Co najmniej kilka jego filmów (Męczeństwo Joanny d’Arc, Wampir, Słowo) uznawanych jest za przełomowe w historii kina[potrzebny przypis].

Jego niezrealizowany scenariusz Medea według Eurypidesa został ostatecznie sfilmowany przez Larsa von Triera niemal 20 lat po śmierci Dreyera[1].

Filmografia | edytuj kod

Nagrody | edytuj kod

W 1955 otrzymał Złotego Lwa na 16. MFF w Wenecji za film Słowo.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Światowa encyklopedia filmu religijnego. Marek Lis i Adam Garbicz (red.). Kraków: Biały Kruk, 2007, s. 117-119. ISBN 978-83-60292-30-3.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Carl Theodor Dreyer" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy