Carlos Filipe Ximenes Belo


Carlos Filipe Ximenes Belo w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Carlos Filipe Ximenes Belo (ur. 3 lutego 1948 w Baucau) – katolicki biskup, salezjanin z Timoru Wschodniego, obrońca praw człowieka, noblista.

Zarys biografii | edytuj kod

Święcenia kapłańskie otrzymał 26 lipca 1980. W marcu 1988 został mianowany administratorem apostolskim Dili, z biskupią stolicą tytularną Lorium (konsekrowany na biskupa 19 czerwca 1988).

Jest aktywnym obrońcą praw człowieka, kreatorem życia katolickiego i edukacyjnego Timoru Wschodniego (założyciel szkół średnich, seminariów, sierocińców). Po aneksji Timoru przez Indonezję był jednym z pierwszych obrońców jego mieszkańców, prowadził ciągłą akcję informowania o prześladowaniach ludności cywilnej; po masakrze demonstracji pokojowej w Dili (1991) przeprowadził skuteczną kampanię na rzecz reform w armii indonezyjskiej, doprowadzając m.in. do dymisji dwóch wysoko postawionych generałów. Reprezentował linię biernego oporu, m.in. jako autor listu otwartego z 1994, w którym zaproponował ograniczenie liczebności armii indonezyjskiej na terenie Timoru Wschodniego, rozszerzenie praw obywatelskich dla Timorczyków oraz przeprowadzenie referendum w sprawie odzyskania niepodległości. Przeżył dwa zamachy na życie (1989, 1991).

W 1996 otrzymał za swoje starania pokojową nagrodę Nobla (wraz z nim został wyróżniony Jose Ramos-Horta)[1]. W 1999, po głosowaniu Timorczyków za niepodległością, został na krótko zmuszony do opuszczenia kraju (zniszczono m.in. jego dom oraz zakładane przez niego kościoły) – powrócił po miesiącu. W listopadzie 2002 zrezygnował z funkcji administratora apostolskiego Dili (zastąpił go bp Basilio do Nascimento)[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. The Nobel Peace Prize 1996 (ang.). nobelprize.org. [dostęp 4 czerwca 2013].
  2. Kronika religijna. Kościół w Świecie. tygodnik.com.pl, 2002-12-08. [dostęp 4 czerwca 2013].
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Carlos Filipe Ximenes Belo" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy