Cascais


Na mapach: 38°41′N 9°25′W/38,683333 -9,416667

Cascais w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Cascais – miejscowość w Portugalii, leżąca w dystrykcie Lizbona, w regionie Lizbona w podregionie Grande Lizbona nad Oceanem Atlantyckim. Miejscowość jest siedzibą gminy o tej samej nazwie.

Spis treści

Krótki opis | edytuj kod

Położona jest około 30 kilometrów na zachód od Lizbony i jest jedną z najbogatszych miejscowości w Portugalii. Cascais było pierwotnie miasteczkiem rybackim, jednak pod koniec XIX wieku stało się znane jako miejsce wypoczynku portugalskiej rodziny królewskiej. Podczas II wojny światowej Portugalia była neutralna i wiele innych europejskich rodzin królewskich, m.in. włoska, hiszpańska i bułgarska, osiadło w Cascais. Miasto ma duży port jachtowy i kilka kilometrów plaż. Ma wiele hoteli i restauracje. Cascais jest otoczone plażami od zachodu i górami Sintra na północ od miasta. Golf i żeglarstwo są popularnymi sportami.

Demografia | edytuj kod

Sołectwa | edytuj kod

Sołectwa gminy Cascais (ludność wg stanu na 2011 r.)[1]

Sport | edytuj kod

W Cascais odbywają się zawody żeglarskie. W 2007 roku odbyły się tu mistrzostwa świata w klasach olimpijskich, które zdecydowały o kwalifikacjach olimpijskich 75% zawodników startujących w letniej Olimpiadzie 2008 roku w Qingdao.

Miasta partnerskie | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Statistics Portugal, www.ine.pt [dostęp 2018-02-11]  (ang.).
Kontrola autorytatywna (gmina w Portugalii):
Na podstawie artykułu: "Cascais" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy