Casual dining


Casual dining w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Restauracja casual dining (Sphinx) w Gdańsku

Casual dininglokal gastronomiczny, który serwuje dania obiadowe w przystępnych cenach[1], w przyjaznej, rodzinnej atmosferze[2].

Ceny w restauracjach typu casual dining są wyższe niż w sieciach fast food, czy też fast casual. Dania zazwyczaj przyrządzane są z lepszej jakości składników, co także wpływa na ich cenę. W porównaniu do sieci fast food pojedyncze porcje są znacznie większe[3]. Klienci restauracji typu casual dining są obsługiwani przez kelnerów[2].

W przeciwieństwie do barów szybko-obsługowych, restauracje casual dining zazwyczaj serwują dania obiadowe posiadając w menu także wina[3] i różne marki piw. Przykładem sieci tego typu w Wielkiej Brytanii jest Harvester[potrzebny przypis] i TGI Friday’s w Stanach Zjednoczonych[3]. W Polsce jest to Pizza Hut, sieć restauracji Sphinx, Wook[4], Green Way oraz Sioux. Casual dining obejmuje segment rynku między szybko-obsługowymi barami (fast food), a drogimi, ekskluzywnymi restauracjami, w których oprócz wysokich cen obowiązuje nierzadko stosowny dress code[2]. Restauracje casual dining często posiadają bar z oddzielnie zatrudnionymi pracownikami specjalizującymi się w serwowaniu drinków, z większym wyborem napojów alkoholowych[3]. Są one często, lecz niekoniecznie, częściami większych sieci, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. We Włoszech restauracje tego typu nazywane są trattoria[5] i zwykle prowadzone są w formie niezależnych firm rodzinnych. Do tego rodzaju restauracji starają się dołączyć także sieci KFC i McDonald’s, wprowadzając w swoich placówkach zmiany w aranżacji[potrzebny przypis].

Przypisy | edytuj kod

  1. Joanna Pieńczykowska: Restauracje ruszają na podbój polskich dróg (pol.). bankier.pl , POLSKA Gazeta Opolska, 2008-02-23. [dostęp 2017-03-26].
  2. a b c Rose Johnson: 4 Styles of Service in the Restaurant Business (ang.). marketrealist.com. [dostęp 2017-03-26].
  3. a b c d Adam Jones: What are casual-dining restaurants? (ang.). marketrealist.com, 2014-12-01. [dostęp 2017-03-26].
  4. Sphinx i WOOK w Porcie Łódź (pol.). bankier.pl, 2010-04-09. [dostęp 2017-03-25].
  5. Italian Eateries: Ristorante, Trattoria, and the Osteria. [dostęp 2017-03-23]. Cytat: Less formal than a ristorante is the Trattoria. It is a casual and unpretentious place to dine.
Na podstawie artykułu: "Casual dining" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy