Catalog of Fishes


Catalog of Fishes w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Catalog of Fishes – internetowa baza danych poświęcona taksonomii ryb, przeznaczona głównie dla ichtiologów i innych biologów, utworzona przez Williama Eschmeyera z California Academy of Sciences w San Francisco oraz Ronalda Fricke z Muzeum Historii Naturalnej (Staatliches Museum für Naturkunde) w Stuttgarcie, przy wsparciu California Academy of Sciences.

Spis treści

Opis działalności | edytuj kod

Prace nad uruchomieniem bazy rozpoczęły się w latach 80. XX wieku w California Academy of Sciences. Autorzy zebrali i sprawdzili niemal wszystkie znane nazwy rodzajów i gatunków ryb, wykaz oryginalnej literatury dotyczącej tych taksonów oraz informacje o kolekcjach muzealnych z całego świata. Baza jest dostępna on-line i aktualizowana kilka razy w roku. Do zarządzania bazą jest wykorzystywany Microsoft SQL Server i Microsoft Access. Z danych zawartych w Catalog of Fishes korzystają, m.in. FishBase, Integrated Taxonomic Information System i ZooBank. Autorzy 5. edycji Fishes of the World (2016) uznali dzieło Eschmeyera za spektakularne osiągnięcie i w swojej publikacji wielokrotnie odwołali się do jego osiągnięć[1].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. J. S. Nelson, T. C. Grande, M. V. H. Wilson: Fishes of the World. Wyd. 5. John Wiley & Sons, 2016, s. xxxiv i dalsze. ISBN 978-1-118-34233-6. (ang.)

Bibliografia | edytuj kod

  • Eschmeyer et al. Marine fish diversity: history of knowledge and discovery (Pisces). „Zootaxa”. 2525, s. 19–50, 2010 (ang.).  (pdf)

Linki zewnętrzne | edytuj kod

  • Strona główna: Catalog of Fishes (ang.). California Academy of Sciences. [dostęp 7 kwietnia 2012].
Na podstawie artykułu: "Catalog of Fishes" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy