Caterpillar


Caterpillar w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Caterpillar Inc. – amerykańskie przedsiębiorstwo z siedzibą w Peorii, w stanie Illinois. Jeden z największych producentów maszyn budowlanych i górniczych a także silników dieslowskich i turbin gazowych. Obecnie przedsiębiorstwo posiada w swojej ofercie sprzedaży około 400 różnego rodzaju typów produktów.

Caterpillar powstał 15 kwietnia 1925 r. z połączenia Holt Manufacturing Company ze Stockton (stan Kalifornia) i C. L. Best Gas Traction Company z San Leandro (stan Kalifornia). Połączone przedsiębiorstwo otrzymało wówczas nazwę Caterpillar Tractor Co..

Obecnie jej prezesem (CEO) jest James W. Owens. Przedsiębiorstwo zatrudnia 93,233 (trzeci kwartał 2006 r.) pracowników i jest notowana na giełdzie nowojorskiej (pod symbolem CAT). Caterpillar posiada swoje fabryki m.in. w Stanach Zjednoczonych, Australii, Belgii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Meksyku, Chinach, Włoszech, Indiach, Rosji, RPA, Kanadzie i w Polsce.

Spis treści

Kontrowersje | edytuj kod

Caterpillar D6R przy pracy

Opancerzone buldożery Caterpillar (model D9R) są używane przez armię izraelską głównie w walkach miejskich na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy. Takie użycie sprzętu wzbudziło liczne protesty (głos zabrała m.in. organizacja "Żydowski Głos dla Pokoju"), także Amnesty International sprzeciwia się używaniu izraelskich spychaczy do wyburzania palestyńskich osiedli[1][2]. Caterpillar ma także liczne problemy z aktywistami ekologicznymi ze względu na używanie jego sprzętu do wyrębu lasów (głównie dżungla amazońska i inne lasy tropikalne). W ostatnich latach firma próbuje poprawić swój niekorzystny wizerunek w tym względzie poprzez dotacje na rzecz różnych przedsięwzięć z zakresu ochrony środowiska[3].

Ciekawostki | edytuj kod

W asortymencie firmy znajdują się jedne z największych na świecie ciężarówek używane w kopalniach odkrywkowych Caterpillar 797B.

Firma sprzedaje również licencje na produkcję pod marką Caterpillar, bądź CAT obuwia, odzieży, telefonów, zegarków[4], modeli maszyn Caterpillar, a także innych produktów[5].

Przypisy | edytuj kod

  1. Caterpillar faces an intifada
  2. Caterpillar digs in on Israeli bulldozer battle[martwy link]
  3. $12 Million from Caterpillar Inc. to The Nature Conservancy
  4. Historia marki CATWATCHES. [dostęp 2010-09-28].
  5. shopcaterpillar.com. [dostęp 2010-09-28].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (biznes):
Na podstawie artykułu: "Caterpillar" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy