Catherine Laboure


Katarzyna Labouré w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Catherine Laboure) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Katarzyna Labouré, fr. Catherine Labouré, właśc. Zoe Labouré (ur. 2 maja 1806 w burgundzkiej wiosce Fain-lès-Moutiers, zm. 31 grudnia 1876 w Paryżu) – francuska mistyczka katolicka, święta Kościoła katolickiego, szarytka.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Pochodziła z wielodzietnej rodziny chłopskiej. Po śmierci matki (9 października 1815) przejęła jej obowiązki, pomagając ojcu w prowadzeniu gospodarstwa. Jej starsza siostra wstąpiła do klasztoru, gdy zaś Katarzyna postanowiła pójść w jej ślady napotkała na zdecydowany sprzeciw ojca, który wysłał ją do pracy w restauracji stryja w Paryżu.

W wieku 24 lat ostatecznie wstąpiła do zakonu szarytek w Paryżu. W czasie odbywania nowicjatu 27 listopada 1830 doznała objawienia maryjnego; z wydarzeniem tym wiąże się tradycja medalika z Matką Boską (cudowny medalik) – na awersie z wizerunkiem Maryi z wyciągniętymi ku ziemi ramionami (symbol spływających łask) i z wężem pod stopami, na rewersie z krzyżem, napisem I. M. (Immaculata Maria – Niepokalana Maryja) i dwoma sercami: jedno z cierniami, drugie przebite mieczem.

Kult | edytuj kod

Medalik maryjny upowszechnił spowiednik, ks. Aladel, natomiast sama zakonnica zajęła się pracą w hospicjum w Paryżu, gdzie spędziła resztę życia.

Relikwie św. Katarzyny Labouré.

Nazwę "cudowny medalik" zatwierdziła Stolica Apostolska, a papież Leon XIII dekretem z dnia 23 lipca 1894 zezwolił na coroczne obchodzenie święta „Objawienia Cudownego Medalika” 27 listopada[1].

Beatyfikacji Katarzyny dokonał papież Pius XI, 28 maja 1933, a kanonizacji Pius XII 27 lipca 1947 roku.

Wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 31 grudnia[1].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Święta Katarzyna Laboure, dziewica i zakonnica. Internetowa Liturgia Godzin, www.brewiarz.pl. [dostęp 2013-02-02].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Catherine Laboure" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy