Cebu City


Na mapach: 10°18′N 123°54′E/10,300000 123,900000

Cebu City w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Cebu City[2] – miasto na Filipinach na wschodnim wybrzeżu wyspy Cebu. Ośrodek administracyjny prowincji Cebu. W 2010 roku jego populacja liczyła 866 171 mieszkańców. Jest piątym najludniejszym miastem kraju.

Obszar metropolitarny Cebu (zwany Metro Cebu) obejmujący m.in. miasta: Cebu, Talisay, Consolacion, Mandaue, Lapu-Lapu jest drugim co do wielkości na Filipinach po Metro Manila.

Ośrodek przemysłu spożywczego, petrochemicznego, włókienniczego, drzewnego. Główny port morski wyspy, obsługuje wywóz manili, kopry, drewna i oleju kokosowego. Światowe centrum produkcji mebli rattanowych.

W mieście funkcjonuje 5 wyższych uczelni, najstarszą z nich jest założony przez Jezuitów w 1595 roku katolicki uniwersytet University of San Carlos.

Spis treści

Historia | edytuj kod

7 kwietnia 1521 roku przybył tu Ferdynand Magellan ze swoją wyprawą; w miejscu lądowania ustawił krzyż, który przetrwał do dziś i znajduje się w małej kapliczce na ulicy noszącej dziś imię Magellana; zginął 27 kwietnia 1521 na pobliskiej wysepce Mactan. Osadę udało się założyć Hiszpanom w 1565 roku, nazwano ją San Miguel to Villa del Santissimo Nombre de Jesus; w tymże roku ufundowano pierwszą świątynię katolicką, Basilica Minore del Santo Niño; w 1571 roku miasto przemianowano na Cebu.

Cebu – widok z morza

Miasta partnerskie | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Philippines (ang.). citypopulation.de. [dostęp 20 grudnia 2013].
  2. Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej: Nazewnictwo geograficzne świata. Zeszyt 7. Warszawa: Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 2006, s. 35.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (highly urbanized city):
Na podstawie artykułu: "Cebu City" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy