Cecil B. Demented


Cecil B. Demented w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Cecil B. Dementedamerykańsko-francuski film fabularny (komedia kryminalna) z 2000 roku, napisany i wyreżyserowany przez Johna Watersa, ze Stephenem Dorffem oraz Melanie Griffith obsadzonymi w rolach filmowca-anarchisty i porwanej przez niego gwiazdy z Hollywood. Satyra na splendor hollywoodzkich środowisk filmowych. Projekt miał swoją premierę podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes w maju 2000. Tytuł nawiązuje do postaci Cecila B. DeMille'a, reżysera, producenta, scenarzysty i aktora, członka-założyciela Amerykańskiej Akademii Filmowej (także laureata Oscara).

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

Baltimore. Niezrównoważony reżyser filmów niezależnych Cecil B. Demented i współpracująca z nim grupa podejrzanych filmowców, porywają hollywoodzką megagwiazdę Honey Whitlock i usiłują ją zmusić, by zagrała w realizowanym przez nich filmie. Nieoczekiwanie pomiędzy anarchistycznymi młodymi twórcami filmowymi a kapryśną aktorką z Los Angeles nawiązuje się porozumienie.

Obsada | edytuj kod

Realizacja i wydanie filmu | edytuj kod

Film kręcono od 4 października do 19 listopada 1999 roku budżetem dziesięciu milionów dolarów. Miejscem nagrywania filmu było Baltimore w stanie Maryland (Waters kręci i osadza tam wszystkie swoje filmy).

Premiera projektu nastąpiła 17 maja 2000 w trakcie 53. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. 2 sierpnia tego roku nastąpiła premiera kinowa obrazu we Francji, a tydzień później, 11 sierpnia, Cecil B. Demented spotkał się z limitowaną dystrybucją w kinach Stanów Zjednoczonych. W pierwszej połowie 2001 film był wyświetlany podczas festiwali Buenos Aires International Festival of Independent Cinema w Argentynie, Night Visions Film Festival w Finlandii oraz Gothenburg Film Festival w Szwecji.

Film został wycofany z walki o nagrodę na Festiwalu w Cannes i pokazany poza konkursem[1].

Nagrody i wyróżnienia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. "CECIL B. DEMENTED (ang.) [dostęp 2017-12-27]

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Cecil B. Demented" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy