Cedrzyniec


Cedrzyniec w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Cedrzyniec (Calocedrus) – rodzaj drzew należących do rodziny cyprysowatych. Obejmuje trzy gatunki występujące we wschodniej Azji i jeden rosnący w Ameryce Północnej.

Spis treści

Morfologia | edytuj kod

Drzewa osiągające do 46 m (C. decurrens). Pędy mają rozgałęzione i spłaszczone w jednej płaszczyźnie, o kształcie i ulistnieniu podobnym do żywotników. Liście łuskowate są spłaszczone i mają wyrównaną długość. Męskie strobile są owalne lub wydłużone, składają się z 6–16 szerokoowalnych mikrosporofili. Strobile żeńskie zwisają na krótkich, okrytych łuskami szypułach. Podłużnie owalne drewnieją w ciągu jednego roku. Szyszki zawierają 6 łusek, z których te w dolnej parze mają kształt owalny i są odwinięte, środkowe są wydłużone, a górne równowąskie i zrośnięte. Nasiona są spłaszczone i zaopatrzone w dwa nierówne skrzydełka. Powstają po dwa na płodnych łuskach nasiennych[4].

Systematyka | edytuj kod

Wykaz gatunków[5]

Zastosowanie | edytuj kod

Drewno roślin z tego rodzaju jest miękkie, łatwe do obróbki i odporne na rozkład. Znajduje w związku z tym wszechstronne zastosowanie. Ze względu na szersze rozpowszechnienie istotne znaczenie gospodarcze ma cedrzyniec kalifornijski i Calocedrus macrolepis. Oba te gatunki uprawiane są także jako rośliny ozdobne[6].

Przypisy | edytuj kod

  1. P. F. Stevens: Angiosperm Phylogeny Website - Seed Plant Evolution. 2001–.
  2. Christenhusz, M.J.M., J.L. Reveal, A. Farjon, M.F. Gardner, R.R. Mill, and M.W. Chase (2011). A new classification and linear sequence of extant gymnosperms. Phytotaxa 19: 55-70.
  3. Index Nominum Genericorum (ING) (ang.). Smithsonian National Museum of Natural History. [dostęp 2011-12-24].
  4. John Silba: Encyclopaedia Coniferae. Harold N. Moldenkeand, Alma L. Moldenke, 1986, s. 50, seria: Phytologia Memoroirs VIII.
  5. Calocedrus (ang.). W: The Plant List [on-line]. [dostęp 2011-12-24].
  6. Christopher J. Earle: Calocedrus (ang.). W: The Gymnosperm Database [on-line]. [dostęp 2011-12-24].
Identyfikatory zewnętrzne (takson):
Na podstawie artykułu: "Cedrzyniec" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy