Cedzak


Cedzak w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Cedzak

Cedzak (inaczej durszlak od niem. Durchschlag) – rodzaj specjalnego sita w formie miski lub garnka z podziurkowanym dnem. Może być wyposażony w uchwyt oraz w podstawkę lub nóżki, które pozwalają mu stać samodzielnie i umożliwiają swobodny odpływ cieczy. Służy do odcedzania i płukania żywności.

Współcześnie cedzaki produkowane są głównie ze stali nierdzewnej bądź plastiku (te drugie są mniej praktyczne, gdyż ulegają odkształceniom termicznym), wcześniej z gliny i ze stali emaliowanej. Tradycyjnie dziurki w durszlaku nie są rozmieszczone jednorodnie, lecz są ugrupowane w powtarzające się wzory (głównie sześciokątów).

Zbliżoną funkcję pełni łyżka cedzakowa.

Durszlak jako przedmiot kultu religijnego | edytuj kod

Niektórzy wyznawcy religii Latającego Potwora Spaghetti uznają durszlak za tradycyjne religijne nakrycie głowy, czego przykładem jest uznanie przez austriacki sąd wniosku Niko Alm z Wiednia zezwalający na prawo jazdy, gdzie na zdjęciu wnioskodawca występuje w durszlaku[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. Polskie Radio[1]

Bibliografia | edytuj kod

  • Małgorzata Michalik, Marek Łebkowski, Wyposażenie kuchni i techniki gotowania, Wydawnictwo Tenten, Warszawa, 1994, s. 22, 26–27, ​ISBN 83-85477-89-6
Na podstawie artykułu: "Cedzak" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy