Cegłów (powiat miński) w encyklopedii
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwaniaCegłów – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w aglomeracji warszawskiej, w powiecie mińskim, w gminie Cegłów[4][5]. Siedziba gminy Cegłów. Dawniej miasto.
Cegłów położony jest około 5 km od drogi krajowej nr 2, będącej częścią drogi międzynarodowej E30 i 55 km od centrum Warszawy. We wsi znajduje się również przystanek kolejowy Cegłów na linii kolejowej Moskwa – Berlin.
Spis treści
- 1 Historia
- 2 Zabytki
- 3 Oświata
- 4 Religia
- 5 Prawa miejskie
- 6 Zobacz też
- 7 Przypisy
- 8 Bibliografia
- 9 Linki zewnętrzne
Historia | edytuj kod
Rzymskokatolicki Kościół św. Jana i św. Andrzeja Wnętrze kościoła rzymskokatolickiegoPierwotna nazwa miejscowości brzmiała Cebrowo i wymieniana jest w dokumentach do I poł. XVI w. Zamieszkująca ją ludność zajmowała się m.in. produkcją cegieł, co stało się źródłem obecnej nazwy Cegłowa[6]. O tym że miejscowość wzbogaciła się na tym, świadczy zabytkowy kościół rzymskokatolicki z 1525. Należała ona do dóbr, którymi książęta mazowieccy uposażyli kościół augustianów w Warszawie, później zaś kapitułę kolegiacką św. Jana Chrzciciela w Warszawie.
W 1621 miejscowości zostały nadane prawa miejskie przez Zygmunta III Wazę. Po upadku powstania styczniowego, w 1869 Cegłów prawa te utracił. Miasto rządowe Królestwa Kongresowego w 1827 położone było w powiecie siennickim, obwodzie stanisławowskim województwa mazowieckiego[7].
Na początku XX wieku Cegłów stał się drugim po Płocku ośrodkiem ruchu religijnego mariawitów.
W 1993 do Cegłowa przyłączono wieś Cisie. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa siedleckiego. W wyniku reformy administracyjnej, od 1999 znajduje się w powiecie mińskim, województwie mazowieckim.
Zabytki | edytuj kod
XVI – wieczny ołtarz boczny w kościele rzymskokatolickim Tablica upamiętniająca 100 – lecie powstania mariawityzmu Pomnik Niepodległości- Kościół rzymskokatolicki św. Jana Chrzciciela i św. Andrzeja Apostoła – kościół gotycki z 2 ćw. XVI wieku nawiązujący kształtem do późnogotyckich kościołów z charakterystycznymi kolistymi skarpami będącymi rodzimym elementem architektury mazowieckich i kujawskich kościołów wieku XVI. W latach 1603–1629 rozbudowany w stylu późnorenesansowym, co widoczne jest na sklepieniu zakrystii z kominkiem, szczycie wschodnim prezbiterium, portalach. W XVIII wiek zbudowano obok dzwonnicę. W XIX wieku wprowadzono we wnętrzu drewniane podpory. Wewnątrz tryptyk z 1510 r. z cennymi rzeźbami, które wykonał mistrz Lazarus, w stylu Wita Stwosza – ołtarz ten przeniesiony tu został z kolegiaty (dziś archikatedry) św. Jana w Warszawie. Na wschodniej ścianie prezbiterium tablica epitafijna kanonika warszawskiego Wojciecha Oczko, słynnego lekarza królów Zygmunta Augusta i Stefana Batorego.
- Kościół mariawicki św. Jana Chrzciciela – zbudowany w stylu neogotyckim w I dekadzie XX w., jest najwyższą budowlą we wsi i siedzibą miejscowej parafii. W latach 1986–1992 pełnił funkcje katedralne – był główną świątynią diecezji lubelsko-podlaskiej.
- Pomnik Niepodległości – znajdujący się w centralnej części rynku pomnik został wzniesiony w celu upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918. Ma kształt trójbocznego obelisku, zwieńczonego kulą, z której wzbija się orzeł w koronie, zwrócony w stronę Warszawy. Uroczyste odsłonięcie pomnika nastąpiło 10 maja 1934 r. Ciekawostką jest, że orzeł nigdy nie utracił swej korony, także w okresie PRL[8].
Oświata | edytuj kod
Znajduje się tu przedszkole i szkoła podstawowa wchodzące w skład Zespołu Szkolnego w Cegłowie[9]. W marcu 2009 zostało przeprowadzone referendum mające na celu wybór patrona zespołu. Mieszkańcy wybrali propozycję nazwania szkoły imieniem Bohaterskich Harcerzy Cegłowa[10]. W 2010 szkoła została odznaczona złotym krzyżem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej[11].
Religia | edytuj kod
Kościół Rzymskokatolicki | edytuj kod
- Parafia św. Jana Chrzciciela i św. Andrzeja Apostoła (w dekanacie mińskim – Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, diecezji warszawsko-praskiej)
- Kościół św. Jana Chrzciciela i św. Andrzeja Apostoła, wybudowany w 1525 roku
- Cmentarz
Kościół Starokatolicki Mariawitów | edytuj kod
- Parafia św. Jana Chrzciciela (w diecezji lubelsko-podlaskiej)
- Kościół św. Jana Chrzciciela
- Cmentarz
Kościół Katolicki Mariawitów | edytuj kod
- Diaspora pozostająca pod opieką parafii w Goździe (w kustodii warszawskiej). Społeczność Kościoła Katolickiego Mariawitów z Cegłowa odprawia adorację ubłagania 24. dnia każdego miesiąca[12].
Prawa miejskie | edytuj kod
Cegłów był miastem w latach 1621–1869. Prawa miejskie otrzymał na mocy przywileju wydanego przez Zygmunta III Wazę, a utracił po powstaniu styczniowym na mocy dekretu cara Aleksandra II. Istnieją jednak dowody na to, że Cegłów był miastem jeszcze przed rokiem 1621, utracił je jednak z niewyjaśnionych przyczyn i ponowne otrzymał w 1621.[potrzebny przypis]
Obecnie wśród miejscowych władz samorządowych istnieje pomysł odzyskania praw miejskich[13].
Zobacz też | edytuj kod
- Parafia rzymskokatolicka w Cegłowie
- Parafia starokatolicka mariawitów w Cegłowie
- Cmentarz mariawicki w Cegłowie
- Cegłów (powiat grodziski)
Przypisy | edytuj kod
- ↑ Wieś Cegłów w liczbach, [w:] Polska w liczbach [online], polskawliczbach.pl [dostęp 2017-04-19] (pol.), liczba ludności w oparciu o dane GUS.
- ↑ GUS: Ludność – struktura według ekonomicznych grup wieku. Stan w dniu 31.03.2011 r.. [dostęp 2019-06-03].
- ↑ Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych, Poczta Polska S.A., październik 2013, s. 137 [dostęp 2020-12-22] [zarchiwizowane z adresu 2014-02-22] .
- ↑ a b GUS. Wyszukiwarka TERYT.
- ↑ Rozporządzenie w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200).
- ↑ MarianM. Benko MarianM., Cegłów – renesansowe miasteczko mazowieckie i jego zagadnienia konserwatorskie, „Ochrona Zabytków” (2), 1955, s. 89–101, ISSN 0029-8247 [dostęp 2020-06-13] (pol.).
- ↑ Tabella miast, wsi, osad Królestwa Polskiego, z wyrażeniem ich położenia i ludności, alfabetycznie ułożona w Biórze Kommissyi Rządowéy Spraw Wewnętrznych i Policyi. T. 1 : A-Ł, Warszawa 1827, s. 61.
- ↑ Gminna Biblioteka Publiczna w Cegłowie. [zarchiwizowane z tego adresu.
- ↑ Statut, Zespół Szkolny w Cegłowie [dostęp 2020-06-13] (pol.).
- ↑ Protokół z XXVII sesji Rady Gminy w dniu 23.04.2009 r. pod przewodnictwem Pani Teodory Wójcik – Przewodniczącej Rady Gminy w Cegłowie [dostęp 2020-06-13] .
- ↑ Historia, Zespół Szkolny w Cegłowie [dostęp 2020-06-13] (pol.).
- ↑ Liturgiczny Kalendarz Mariawicki na rok 2021 (Felicjanów).
- ↑ Cegłów będzie miastem?, Tygodnik Siedlecki [dostęp 2020-06-13] (pol.).
Bibliografia | edytuj kod
- Gajowniczek Z.T. 1999. Na tropach tajemnic historii Cegłowa i okolic.
Linki zewnętrzne | edytuj kod
- Strona internetowa o miejscowości Cegłów. [zarchiwizowane z tego adresu.
- Cegłów (1), [w:] Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. I: Aa – Dereneczna, Warszawa 1880, s. 530 .
OryginałEdytujHistoria i autorzy
