Celebes


Na mapach: 2°08′S 120°17′E/-2,133333 120,283333

Celebes w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Celebes, Sulawesiindonezyjska wyspa na Oceanie Spokojnym wchodząca w skład Archipelagu Malajskiego i Wielkich Wysp Sundajskich. Z powierzchnią równą 174 600 km² znajduje się na 11. miejscu listy największych wysp świata.

Celebes ma nieregularny, rozczłonkowany kształt – stanowiące dużą część wyspy cztery półwyspy oddzielone są głęboko wcinającymi się zatokami. Wyspa ta nie ma nizin przybrzeżnych. Wyspę opływają morza: Flores, Banda, Moluckie, Celebes. Terytorium Celebesu jest górzyste, występują liczne wulkany – zarówno aktywne jak i wygasłe. Najwyższym z nich jest Soputan (1827 m n.p.m.). W centrum wyspy znajdują się Góry Molengraffa, z najwyższym szczytem jest Rantekombola 3455 m n.p.m. (według innych źródeł jest nim Rantemario 3478 m n.p.m.). W dolinach śródgórskich i rowach tektonicznych oddzielających poszczególne pasma leżą liczne jeziora. Klimat równikowy wybitnie wilgotny, średnia roczna suma opadów: 2000 mm. Cechuje się nierównomiernym rozkładem opadów w ciągu roku. Wyspa pokryta jest wiecznie zielonymi lasami równikowymi. W kotlinach śródgórskich ukształtowała się formacja przypominająca sawannę. Uprawia się głównie palmę kokosową, ryż, kawę oraz kauczukowiec. Na wyspie eksploatuje się rudy niklu i żelaza oraz szlachetne odmiany drewna.

Celebes podzielony jest na prowincje:

Na terenie Celebesu znajduje się sześć parków narodowych[2]:

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. http://www.citypopulation.de/Indonesia-Mun.html portal CityPopulation.de
  2. National Parks in Sulawesi. The Ministry of Forestry Republic of Indonesia. [dostęp do zarchiwizowanej wersji – 15 października 2013].
Podział administracyjny Indonezji

Kontrola autorytatywna (wyspa):
Na podstawie artykułu: "Celebes" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy