Centrum Edukacyjne Szklany Dom w Ciekotach


Na mapach: 50°54′36,176″N 20°48′34,704″E/50,910049 20,809640

Centrum Edukacyjne Szklany Dom w Ciekotach w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Centrum Edukacyjne Szklany Dom w Ciekotach – placówka oświatowo-kulturalno-muzealna, położona w Ciekotach (powiat kielecki). Centrum jest jednostką organizacyjną gminy Masłów i działa w strukturach Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu.

Charakterystyka | edytuj kod

Centrum Edukacyjne Szklany Dom

Centrum jest położone na tzw. "Żeromszczyźnie" - terenie, na którym stał dwór, zamieszkiwany w latach 1871-1883 przez rodzinę Żeromskich. W dworze tym dzieciństwo i młodość spędził prozaik i publicysta Stefan Żeromski. Obiekt całkowicie spłonął w 1900.

W latach 70-tych XX wieku grunty te przeszły na własność Skarbu Państwa. W 2010 roku, przy wsparciu funduszy Unii Europejskiej utworzono w tym miejscu Centrum Edukacyjne, w skład którego wchodzą dwa obiekty:

  • Dworek Stefana Żeromskiego - budynek stylizowany na dwór szlachecki z końca XIX wieku. Mieści wystawę stałą, poświęconą życiu i twórczości Stefana Żeromskiego, w ramach której prezentowane są m.in. portrety i zdjęcia pisarza oraz pamiątki po rodzinie, a także dawne meble i sprzęty. Część zbiorów stanowi depozyt Muzeum Narodowego w Kielcach oraz Muzeum Wsi Kieleckiej.
  • Centrum Edukacyjne Szklany Dom - obiekt posiadający pomieszczenia, służące wystawom czasowym oraz działalności kulturalnej oraz oświatowej. Centrum organizuje m.in. zajęcia edukacyjne, związane z osobą Stefana Żeromskiego, imprezy turystyczne (rajdy), zajęcia taneczne oraz teatralne (Teatr Kapitalny). W obiekcie znajdują się również: sala widowiskowa, informacja turystyczna, wypożyczalnia rowerów oraz pokoje gościnne.

W sąsiedztwie budynków Centrum znajduje się letni amfiteatr.

Centrum jest obiektem całorocznym, czynnym codziennie, z wyjątkiem poniedziałków. Wstęp do Dworku jest płatny.

W 2011 Centrum otrzymało pierwszą nagrodę w konkursie "Przyjazna Wieś 2011", organizowanym przez Krajową Sieć Obszarów Wiejskich oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w kategorii "najlepszy projekt w zakresie infrastruktury społecznej zrealizowany na obszarach wiejskich przy wsparciu środków unijnych".

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Centrum Edukacyjne Szklany Dom w Ciekotach" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy