Centrum Katechetyczne


Centrum Katechetyczne w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Centrum Katechetyczne - organizacja teologów katolickich mająca na celu przygotowanie katechizmów i pomocy katechetycznych w Polsce.

Centrum założyli w 1963 r. Jan Charytański SJ i Władysław Kubik SJ. Początkowo skupiało ono kilku jezuitów i miało na celu opracowanie nowego katechizmu. W przeciągu wielu lat Centrum wydało serię katechizmów Bóg z nami (1-4 klasa szkoły podstawowej) oraz Katechizm religii katolickiej (dla klas 5-8). Centrum wydawało także pomoce metodyczne dla nauczycieli (8 tomów) oraz inne pomoce do nauki religii: mapy, plansze, slajdy czy nagrania. Centrum organizowało także szereg kursów katechetycznych, a także wykładów, odczytów i spotkań. Pracownicy Centrum publikowali swe prace w wielu różnorodnych czasopismach.

Od r. 1990 baza naukowa Centrum Katechetycznego została wykorzystana w Sekcji Pedagogiki Religijnej na Wydziale Filozoficznym Towarzystwa Jezusowego w Krakowie i na Wydziale Teologicznym Bobolanum w Warszawie.

Do komitetu redakcyjnego katechizmów należeli m.in.:

Współautorami katechizmów byli m.in.:

Bibliografia | edytuj kod

  • Encyklopedia wiedzy o jezuitach na ziemiach Polski i Litwy, 1564-1995, (red.) Ludwik Grzebień i inni, Wydział Filozoficzny Towarzystwa Jezusowego, Kraków 1996.

Zobacz też | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Centrum Katechetyczne" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy