Centrum Kontroli Misji


Centrum Kontroli Misji w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Centrum kontroli Międzynarodowej Stacji Kosmicznej znajdujące się w USA

Centrum kontroli misji, centrum kontroli lotów lub centrum operacyjne – obiekt, z poziomu którego zarządzane są misje kosmiczne, zwykle od momentu wystrzelenia do lądowania lub zakończenia misji. Personel kontrolerów i inny personel pomocniczy monitoruje wszystkie aspekty misji za pomocą telemetrii i wysyła polecenia do pojazdu za pomocą stacji naziemnych.

Centra kontroli misji na świecie | edytuj kod

Na świecie istnieje wiele instytucji państwowych, oraz prywatnych w których specjaliści sprawują nadzór nad wieloma misjami kosmicznymi; do najbardziej znanych oraz największych z nich można zaliczyć:

  • Europejskie Centrum Operacji Kosmicznych (ESOC), odpowiada za satelity i sondy kosmiczne ESA. Znajduje się w Darmstadt w Niemczech.
  • Centrum Kontroli Lotów (USA) zlokalizowanege w Centrum Kosmicznym im. Kennedy'ego NASA na Merritt Island na Florydzie. MCC zarządza także amerykańskimi częściami Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS)[1].
  • Centrum Kontroli Misyjnej Rosyjskiej Federalnej Agencji Kosmicznej znajduje się w Korolowie w pobliżu zakładu RKK Energia. Zawiera aktywny pokój kontrolny dla ISS.
  • Beijing Aerospace Command and Control Center, centrum dowodzenia chińskim programem kosmicznym, który obejmuje misje Shenzhou. Budynek mieści się w kompleksie nazywanym Aerospace City. Miasto znajduje się na przedmieściach na północny zachód od Pekinu.
  • Centrum kontroli lotów Boeing Satellite Development Center (SDC) w El Segundo w Kalifornii. Odpowiedzialne za kilka satelitów wojskowych.
  • Goddard Space Flight Center w Greenbelt w stanie Maryland zapewnia kontrolę misji dla Kosmicznego Teleskopu Hubble'a.
Centra kosmiczne zaangażowane w obsługę międzynarodowej stacji kosmicznej.

Przypisy | edytuj kod

  1. LAUNCH CONTROL CENTER, science.ksc.nasa.gov [dostęp 2018-08-22] .
Na podstawie artykułu: "Centrum Kontroli Misji" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy