Centrum Spotkania Kultur w Lublinie


Na mapach: 51°14′50,9″N 22°33′00,1″E/51,247472 22,550028

Centrum Spotkania Kultur w Lublinie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Koncert w sali koncertowej Filharmonii Lubelskiej „Teatr w budowie” Zdjęcie wmurowanego aktu erekcyjnego „Teatru w budowie” Wiceprezes Rady Ministrów PRL Mieczysław Jagielski przekazuje akt erekcyjny Teatru w Budowie 16 lipca 1974 Symboliczny początek budowy Teatru i Filharmonii w Lublinie 16 lipca 1974, pierwszą kielnię kładzie Mieczysław Jagielski Fasada południowa, ukończona część budynku – filharmonia lubelska Rozbiórka „Teatru w budowie”, listopad 2012 Centrum Spotkania Kultur Iluminacje na północnej fasadzie CSK, kwiecień 2017 Północna fasada CSK

Centrum Spotkania Kultur (CSK) – instytucja kultury w Lublinie. Budowa siedziby CSK rozpoczęła się w 1974, a jej uroczyste zakończenie miało miejsce 22 listopada 2015.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Historia Centrum Spotkania Kultur sięga roku 1974, kiedy w Lublinie rozpoczęto budowę teatru i filharmonii, mających mieścić się w pokaźnym obiekcie zajmującym docelowo trzy sale widowiskowe o łącznej liczbie około 2300 miejsc. Początkowy zamysł autorstwa między innymi ówczesnego dyrektora Teatru Osterwy w Lublinie Kazimierza Brauna zakładał powstanie niewielkiego teatru, ale w nowoczesnym – jak na ówczesne czasy PRL – stylu. Jednak wskutek decyzji podjętych w PZPR oraz warszawskich planistów zdecydowano się na budowę zdecydowanie większego gmachu[2]. Projektantem został Stanisław Bieńkuński. Decyzję o budowie władze podjęły w 1972 roku, a budowa ruszyła właśnie w 1974[3].

Kubatura nowego teatru przekroczyła 10 tysięcy metrów kwadratowych. Miało tam powstać centrum telewizyjno-teatralne, opera i pomieszczenia dla instytucji kulturalnych. Budowę jednak szybko przerwano i dlatego budynek otrzymał nazwę „Teatru w Budowie”. Przez wiele lat budynek stał niedokończony. Miasto nie otrzymało odpowiednich dotacji finansowych i w latach 80. oraz 90. środki z budżetu państwa wykorzystywane były w większości na utrzymywanie i zabezpieczanie realizowanego obiektu. W latach 1996–2000 ukończono remont części gmachu i przeniesiono lubelski Teatr Muzyczny oraz Lubelską Filharmonię. Część pomieszczeń od strony ulicy Grottgera zaadaptowano na sale ćwiczeniowe Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie[4][5].

Nowy gmach | edytuj kod

Na przełomie października i listopada 2012 przystąpiono do rozbiórki części nieużytkowej gmachu, celem budowy w jej miejsce Centrum Spotkania Kultur. Koniec budowy zaplanowano na 2015 rok. CSK uznano za priorytetową inwestycją kulturalną w Lublinie, a jej założenia programowe opracował związany z Teatrem NN Tomasz Pietrasiewicz. W tej instytucji kultury pozostaną sale Teatru Muzycznego i Filharmonii Lubelskiej, ale powstanie także nowa sala teatralna na 1000 miejsc. Ponadto w gmachu znajdą się sale seminaryjne, konferencyjne, galeria sztuki, multimedialna biblioteka, sale klubowe oraz restauracje. Na dachu powstały zielone ogrody.

22 listopada 2015 odbyło się uroczyste zakończenie budowy połączone z widowiskiem multimedialnym „Upadek Muru Lubelskiego”[6] i odsłonięciem tablicy z nazwą Placu Teatralnego. Plac powstały po rozbiórce ogrodzenia budowy ma ok. 2,5 tys. m², oddziela centrum Lublina od miasteczka akademickiego i ma pełnić te same funkcje, co CSK[7][8].

Według wstępnych założeń instytucja ma być otwarta na małe miasteczka i młodzież, a jej misyjną działalnością ma być w dużej mierze edukacja kulturalna. CSK ma pomóc budować wizerunek Lublina i regionu w oparciu o ekologię, o kulturę bycia we współczesnym świecie i kulturę jego rozumienia. Pietrasiewicz postulował stworzenie medialabu, w którym młodzież będzie mogła eksperymentować z nowoczesną technologią. Instytucja ma być także miejscem, które przyciągnie różne środowiska: od Orkiestry św. Mikołaja, przez fanów fantastyki ze Stowarzyszenia Cytadela Syriusza, nowy cyrk, artystów graffiti i hiphopowców, szachistów, aż po kino niezależne. Lubelskie centrum ma być otwarte także na inne spektakle, wystawy czy festiwale.

Przypisy | edytuj kod

  1. Katarzyna Sienkiewicz Zostala Nowa Szefowa Centrum Spotkania Kultur – Kurier Lubelski, www.kurierlubelski.pl [dostęp 2019-10-23]  (pol.).
  2. Co dalej z Teatrem w Budowie?, www.tnn.pl.
  3. Sławomir Skomra, Historia tajnego tunelu, czyli 40 lat Teatru w Budowie, lublin.gazeta.pl.
  4. Lublin-Teatr w Budowie, streszczenie artykułu z „Dziennika Wschodniego” z dnia 24 lutego 2006 r.
  5. Historia. spotkaniakultur.com. [dostęp 2015-09-05].
  6. Upadek Muru Lubelskiego, www.spotkaniakultur.com [dostęp 2015-11-23] .
  7. Teatr już nie w budowie. Runął płot przed CSK w Lublinie, show na placu Teatralnym, dziennikwschodni.pl [dostęp 2015-11-23] .
  8. Zakończono budowę Centrum Spotkania Kultur, onet.pl [dostęp 2015-11-23] .

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Centrum Spotkania Kultur w Lublinie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy