Kino „Kosmos” (Katowice) w encyklopedii
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Centrum Sztuki Filmowej) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwaniaKino „Kosmos” − kino w Katowicach, przy ulicy Sokolskiej 66, prowadzone przez Instytucję Filmową „Silesia-Film”, dawniej Centrum Sztuki Filmowej.
Spis treści
Historia | edytuj kod
Budynek kina został wzniesiony w latach 1959-1965. Kino zostało zaprojektowane przez Stanisława Kwaśniewicza w stylu późno modernistycznym[2]. Wówczas „Kosmos” posiadał jedną z największych sal kinowych na Śląsku – mogła jednocześnie pomieścić ok. 600 widzów - wyposażoną w jedyny w regionie wklęsły ekran panoramiczny.
W 2004 roku rozpoczęto gruntowną przebudowę. Otwarcie kina po modernizacji miało miejsce 7 października 2006 roku. Nazwę obiektu zmieniono na „Centrum Sztuki Filmowej”. Po poprzednim wystroju pozostały żyrandole i ścienna mozaika przedstawiająca Pana Twardowskiego na kogucie. W 2010 roku, po czterech latach od przebudowy kino powróciło do dawnej nazwy ("Centrum Sztuki Filmowej - Kino Kosmos"), z tej okazji na elewacji budynku zamontowano nowy neon. W 2012 zmieniono aranżację holu budynku według projektu pracowni „Wzorro”. Architekci dostosowali stylistykę wnętrz do estetyki przełomu lat 50 i 60, gdy powstało Kino Kosmos, które posługiwało się już wówczas wyłącznie tą nazwą.
W 2019 kino przeszło kolejny remont[3], dzięki czemu hol kina nawiązuje estetycznie do jego nazwy oraz odwołuje się w swoim wystroju do klasyki filmów science-fiction.
Obecnie kino dysponuje dwiema salami kinowymi. Duża, nosząca nazwę Nostromo, posiada 367 miejsc na widowni i srebrny ekran. Mała, nazwana Solaris, mieści 46 składanych foteli z pulpitami. Kabina projekcyjna wyposażona jest zarówno w dwa projektory analogowe na taśmy 35 mm, jak i dwa projektory cyfrowe.
Oprócz samego kina, w budynku mieści się również kawiarnia. Ponadto w Kinie Kosmos zlokalizowana jest siedziba Filmoteki Śląskiej Instytucji Filmowej „Silesia-Film”.
W 2011 plac za Centrum Sztuki Filmowej uzyskał nazwę skwer Gustawa Holoubka[4].
Działalność | edytuj kod
Kino Kosmos, poza bieżącym repertuarem, nastawione jest na klasykę kina. W Kinie Kosmos funkcjonuje Klub Filmowy Ambasada, odbywają się cykle filmowe, repliki festiwali oraz przeglądy tematyczne, jak retrospektywy reżyserów i reżyserek. Kino Kosmos transmituje na żywo oraz organizuje retransmisje oper z Metropolitan Opera w Nowym Jorku[5] oraz spektakli teatralnych z National Theatre w Londynie[6]. Kino organizuje również projekty edukacyjne, skierowane do nauczycieli i uczniów wszystkich grup wiekowych.
Kino Kosmos było głównym obiektem Międzynarodowego Festiwalu Producentów Filmowych REGIOFUN do 2016 roku, kiedy to festiwal zakończył swoją działalność.
Przypisy | edytuj kod
- ↑ MichałM. Bulsa MichałM., BarbaraB. Szmatloch BarbaraB., Katowice, których nie ma, Łódź: Księży Młyn Dom Wydawniczy, 2019, s. 128, ISBN 978-83-7729-502-1 .
- ↑ MichałM. Bulsa MichałM., GrzegorzG. Grzegorek GrzegorzG., BeataB. Witaszczyk BeataB., Domy i gmachy Katowic. Tom II s. 206-209, 2016 .
- ↑ Kosmiczna rewolucja na Koszutce - Silesia Film, silesiafilm.com [dostęp 2019-08-19] (pol.).
- ↑ Skwer Gustawa Holoubka (pol.) www.katowice.eu [dostęp 2011-10-27]
- ↑ Opera – Transmisje z Metropolitan Opera w Nowym Jorku - KINO KOSMOS - Centrum Sztuki Filmowej, kosmos.katowice.pl [dostęp 2020-01-09] (pol.).
- ↑ Spektakl – Transmisje z National Theatre w Londynie - KINO KOSMOS - Centrum Sztuki Filmowej, kosmos.katowice.pl [dostęp 2020-01-09] (pol.).
Linki zewnętrzne | edytuj kod
OryginałEdytujHistoria i autorzy
