Centuria (rzeka)


Centuria (rzeka) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Centuria – rzeka mająca źródło w lesie leżącym na terenie gminy Ogrodzieniec w województwie śląskim, a ujście do Białej Przemszy – jest jej dopływem prawobrzeżnym (dorzecze Wisły).

Źródła rzeki | edytuj kod

Źródła rzeki położone są na wysokości 345 m n.p.m., w dolinie porośniętej lasem sosnowym. Woda źródlana w ilości 20-70 l/s wypływa z grubej warstwy piasków. Nisza źródliskowa jest płaska i otoczona wysokimi, stromymi, piaszczystymi zboczami. Zespół źródeł rzeki jest uznany za pomnik przyrody nieożywionej na mocy rozporządzenia wojewody śląskiego z 3 czerwca 2004 roku (t.j. Dz. Urz. Woj. Śl. nr 50 z 2004 r., poz. 1580) w celu ochrony cennego przyrodniczo zespołu źródeł rzeki Centurii. Powierzchnia objęta ochroną wynosi 1,23 ha i znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd[1].

Centuria tworzy w pobliżu swoich źródeł liczne rozlewiska i mokradła, które stanowią doskonałe siedlisko dla zróżnicowanej roślinności wodno-błotnej[1]. W źródliskach Centurii występuje warzucha polska – zagrożony endemit polski wpisany do Polskiej Czerwonej Księgi Roślin.

W Centurii występuje również bardzo rzadki minóg strumieniowy.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Źródło Centurii. W: Śląskie. Przyroda! – Portal Przyrodniczy Województwa Śląskiego [on-line]. [dostęp 2018-09-24].
Na podstawie artykułu: "Centuria (rzeka)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy