Ceratonykus


Ceratonykus w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ceratonykusrodzaj teropoda z rodziny alwarezaurów (Alvarezsauridae) żyjącego w późnej kredzie, około 70 mln lat temu, na terenie dzisiejszej Azji. Jego szczątki odkryto w formacji Barun Goyot w Mongolii. Został opisany w 2009 przez Alifanowa i Barsbołda w oparciu o niekompletny szkielet (MPD 100/120). Jego nazwa pochodzi od greckich słów keras („róg”) i nychos („szpon”), zapisane nykus, podobnie jak u innych alwarezaurydów: Albertonykus, Mononykus i Patagonykus[1].

Od innych przedstawicieli Alvarezsauridae odróżniało go wiele cech, m.in. krótsza kość udowa i znacznie skrócona trzecia kość śródstopia. Badania puszki mózgowej Ceratonykus wykazały, że jego mózg nie przypominał w tak dużym stopniu ptasiego, jak sugerowały to wcześniejsze analizy filogenetyczne. Podważają także dotychczasową pozycję systematyczną Alvarezsauridae wewnątrz Theropoda[1][2].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b V. R. Alifanov, R. Barsbold. Ceratonykus oculatus gen. et sp. nov., a new dinosaur (?Theropoda, Alvarezsauria) from the Late Cretaceous of Mongolia. „Paleontologicheskii Zhurnal”. 1, s. 86–99, 2009 (ros.). 
  2. Ceratonykus oculatus (ang.). DinoData. [dostęp 22 kwietnia 2009].
Na podstawie artykułu: "Ceratonykus" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy