Cerkiew Świętego Pantelejmona w Gorno Nerezi


Na mapach: 41°58′37,2″N 21°22′26,4″E/41,977000 21,374000

Cerkiew Świętego Pantelejmona w Gorno Nerezi w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Cerkiew Świętego Pantelejmona[1] (mac. Црква „Св. Пантелејмон“) – prawosławna cerkiew w Gorno Nerezi (część Skopje), wzniesiona w 1164. Należy do Macedońskiego Kościoła Prawosławnego.

Została wzniesiona w 1164 z fundacji cesarskiego namiestnika Aleksego Komnena. Była pierwotnie świątynią monasterską[2]. Jej architektura reprezentuje styl bizantyjski z elementami typowymi dla Bałkanów. Cerkiew wznosi się na planie kwadratu, jest to zwarta ceglana bryła w formie krzyżowo-kopułowej, z pięcioma kopułami na kwadratowych bębnach. W absydzie świątyni oraz na fasadach bocznych widoczne są tryforialne okna. Harmonijne proporcje budynku nadają wnętrzu pozory monumentalności mimo skromnych w rzeczywistości rozmiarów obiektu[3].

W świątyni znajdują się freski stanowiące przykład sztuki bizantyńskiej epoki Komnenów[3] z elementami typowymi dla ówczesnej sztuki regionu Macedonii: silnym iluzjonizmem, żywą gestykulacją i psychologią ukazanych postaci, łagodnymi przejściami zamiast wyraźnych konturów[2]. Tematyka malowideł związana jest z Męką Chrystusa[2]. Freski w cerkwi zostały odkryte przez M. Okuniewa w 1926[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. Polski egzonim uchwalony na 109. posiedzeniu KSNG.
  2. a b c d W. Molé: Sztuka Słowian południowych. Wrocław-Warszawa-Kraków: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1962, s. 106-107.
  3. a b W. Molé: Sztuka Słowian południowych. Wrocław-Warszawa-Kraków: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1962, s. 52-53.
Kontrola autorytatywna (cerkiew):
Na podstawie artykułu: "Cerkiew Świętego Pantelejmona w Gorno Nerezi" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy