Cerkiew św. Atanazego w Voskopojë


Na mapach: 40°38′17,0″N 20°35′23,5″E/40,638056 20,589861

Cerkiew św. Atanazego w Voskopojë w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Cerkiew św. Atanazego (alb. Kisha e Shën Thanasit) – cerkiew prawosławna w Voskopojë, w Albanii.

Zbudowana w latach 1721–1724 w okresie największego rozkwitu Moskopole. Usytuowana na wzgórzu o tej samej nazwie, w sąsiedztwie cmentarza miejskiego.

Narteks ukończono 1721, a arkady w 1724. Narteks został zniszczony w czasie trzęsienia ziemi w 1960 i nigdy nie został odbudowany. Podwórze cerkwi było otoczone kamiennym murem, z którego w chwili obecnej pozostały tylko nieliczne fragmenty. Wejście na teren świątyni znajdowało się w kamiennej dzwonnicy, która stanowiła część ogrodzenia.

Malowidła zostały ukończone w 1745. Stworzone były przez braci Kostandina i Athanasa Zografi z Korczy. Wewnątrz kościoła przedstawione są liczne sceny związane z męczennikami, na których przedstawili wiele szczegółów związanych z ich męczeńską śmiercią. W arkadach freski skupiają się na temacie Apokalipsy. Malowidła są uznawane za jeden z najwspanialszych przykładów albańskiej sztuki sakralnej XVIII wieku.

Arkady kościoła z widocznymi freskami

W 1948 obiekt został wpisany na listę religijnych zabytków kulturowych Albanii (Objekte fetare me statusin Monument Kulture)[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. Tassos A. Mikropoulos. Elevating and Safeguarding Culture Using Tools of the Information Society, str. 315
  2. Religious building with status “Culture Monument” REPUBLIKA E SHQIPËRISË KOMITETIT SHTETEROR PER KULTET [dostęp 28-07-2013]

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (cerkiew):
Na podstawie artykułu: "Cerkiew św. Atanazego w Voskopojë" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy