Cerkiew św. Eufemii w Stambule


Cerkiew św. Eufemii w Stambule w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Cerkiew św. Eufemii – prawosławna cerkiew w Stambule, przy rynku dzielnicy Kadıköy, na terenie dawnego Chalcedonu, w jurysdykcji metropolii chalcedońskiej Patriarchatu Konstantynopolitańskiego.

Historia | edytuj kod

W starożytności w Chalcedonie powstała bazylika św. Eufemii, męczennicy chrześcijańskiej, ofiary prześladowań czasów Dioklecjana, urodzonej w Chalcedonie. Obiekt ten został zniszczony przed 1555[1], gdyż po upadku Konstantynopola znajdował się w nim zakład wyrabiający proch i wybuchł w nim pożar[2]. Ruiny starożytnej bazyliki św. Eufemii zostały odkryte i odsłonięte w 1958, zaś relikwie świętej od VII w. wystawione są dla kultu w katedrze św. Jerzego w Stambule[2].

Dla upamiętnienia starożytnej świątyni prawosławni Grecy nadali wezwanie św. Eufemii istniejącemu w dzielnicy monasterowi. W 1694 wzniesiono natomiast nową cerkiew św. Eufemii[1]. W 1832 świątynia ta została całkowicie przebudowana[3][1]. Budowę obiektu sakralnego współfinansowała Rosja[4].

Cerkiew zbudowana jest na nietypowym planie. Posiada dwa narteksy – wewnętrzny i zewnętrzny. Z takim rozplanowaniem budynku wiąże się legenda, jakoby sama święta wzniosła budowlę, upodabniając ją do łaźni, by uniknęła zniszczenia w okresie prześladowań chrześcijan[1]. Po prawej stronie od zewnętrznego narteksu znajduje się kaplica-baptysterium św. Paraskiewy, przeniesiona z sąsiedniej ulicy, z ikoną Świętych Ojców Soboru Chalcedońskiego[1].

We wnętrzu świątyni znajduje się ikonostas ze zdobionymi srebrem ikonami Jezusa Chrystusa i Matki Bożej oraz kilka przedmiotów przeniesionych ze starszych cerkwi św. Eufemii, w tym wyszywany całun Matki Bożej używany podczas nabożeństw w dniu święta Zaśnięcia Matki Bożej[1].

Na cerkiewnym dziedzińcu znajdują się budynki należące do metropolii oraz nagrobki zmarłych z rodziny Zacharow[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e f g Ecumenical Patriarchate. www.ec-patr.org. [dostęp 2015-10-29].
  2. a b EUFEMİA KİLİSESİ KALINTILARI. [dostęp 2015-10-29].
  3. Turkey From the Inside. www.turkeyfromtheinside.com. [dostęp 2015-10-29].
  4. Orthodox churches of Istanbul : St. Euphemia. www.istanbulguide.net. [dostęp 2015-10-29]. [zarchiwizowane z tego adresu.
Na podstawie artykułu: "Cerkiew św. Eufemii w Stambule" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy