Cerkiew św. Jana Chrzciciela w Rydze


Na mapach: 56°56′33,9″N 24°08′50,3″E/56,942750 24,147306

Cerkiew św. Jana Chrzciciela w Rydze w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ikonostas

Cerkiew św. Jana Chrzcicielaprawosławna cerkiew parafialna w Rydze, na terenie Cmentarza Iwanowskiego. Należy do dekanatu ryskiego eparchii ryskiej Łotewskiego Kościoła Prawosławnego[1].

W 1866 na terenie cmentarza została wzniesiona drewniana kaplica św. Jana Chrzciciela. Od początku jednak była zbyt mała, by w pełni służyć potrzebom społeczności prawosławnej w tej dzielnicy Rygi. Najprawdopodobniej w ostatniej dekadzie XIX wieku, wobec dalszego wzrostu liczby wiernych, podjęto prace nad wzniesieniem kolejnej świątyni na cmentarzu Iwanowskim. Jednak informacje o ich postępach pochodzą dopiero z 1928, gdy nowa cerkiew nie posiadała jeszcze wyposażenia (ikonostasu, ikon ani ołtarza). Poświęcenie gotowego obiektu miało miejsce w 1929; jego wnętrze przetrwało do naszych czasów w praktycznie niezmienionej postaci. Już na początku lat 30. przeprowadzony został remont budynku, zakończony w październiku 1934. W czasie ponownego poświęcenia cerkwi planowano zmienić jej patrona na Kazańską Ikonę Matki Bożej, już wcześniej szczególnie czczoną w Rydze. Uroczystość została jednak odwołana z powodu zamordowania metropolity ryskiego i całej Łotwy Jana, który miał dokonać konsekracji obiektu. Mimo tego cerkiew pozostawała czynna, pod dotychczasowym wezwaniem.

W latach 60. XX wieku władze Łotewskiej SRR planowały zamknięcie cerkwi i jej adaptację na świecki dom pogrzebowy. Ostatecznie jednak do realizacji tego projektu nie doszło; zamiast tego zamknięta została cerkiew Kazańskiej Ikony Matki Bożej. W latach 70. XX wieku przy cerkwi powstała dzwonnica, odremontowano również ikonostas, zaś kopuły pokryto miedzią. W latach 90. przeprowadzono natomiast remont wnętrza.

Przypisy | edytuj kod

  1. Wykaz parafii dekanatu ryskiego na stronie Łotewskiego Kościoła Prawosławnego ros. 

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Cerkiew św. Jana Chrzciciela w Rydze" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy