Cerkiew św. Paraskiewy Serbskiej w Zbirogach


Na mapach: 52°09′50,7″N 23°52′34,0″E/52,164083 23,876111

Cerkiew św. Paraskiewy Serbskiej w Zbirogach w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Cerkiew św. Paraskiewy Serbskiej[1][2][3]prawosławna cerkiew parafialna w Zbirogach na Białorusi, w dekanacie brzeskim rejonowym eparchii brzeskiej i kobryńskiej Egzarchatu Białoruskiego Patriarchatu Moskiewskiego.

Cerkiew znajduje się w centrum wioski.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Świątynię wzniesiono w 1610 r. początkowo jako unicką pod wezwaniem Świętej Trójcy ufundowaną przez rodzinę Paców, w 1886 r. cerkiew przeszła do rąk prawosławnych. W 1920 r. została zwrócona Kościołowi katolickiemu. Po wielkiej wojnie ojczyźnianej obiekt ponownie stał się prawosławny.

Architektura | edytuj kod

Świątynia wybudowana została w stylu regionalnym, z drewna pomalowanego kolorem niebieskim, na planie prostokąta, orientowana. Przed wejściem do środka znajduje się mały przedsionek z dwuspadowym dachem. Nad drzwiami wisi ikona patronalna. Dach nad centralną częścią jest czterospadowy wykonany z blachy, a na jego środku mieści się kopuła. Prezbiterium w formie apsydy z trójspadowym dachem i dobudowanymi apsydiolami.

Wnętrze | edytuj kod

Wewnątrz znajduje się ikonostas z 1830 r. W świątyni można zobaczyć zachowane do dnia dzisiejszego XVIII-wieczne ikony: Paraskiewa Piątnica, Hogitiria, Spas Pantokrator i tryptyk.

Dzwonnica | edytuj kod

Przed frontowym wejściem do świątyni znajduje się wolnostojąca, drewniana dzwonnica na planie kwadratu, zwieńczona krzyżem.

Przypisy | edytuj kod

  1. Параскева-Пятніцкая царква Збірагі, hram.by [dostęp 2018-04-20]  (biał.).
  2. K.K. Shastouski K.K., Cerkiew Św. Paraskiewy (Piatnicka) | wieś Zbirogi obwód brzeski, radzima.org [dostęp 2018-04-20] .
  3. Збироги, globus.tut.by [dostęp 2018-04-20] .
Na podstawie artykułu: "Cerkiew św. Paraskiewy Serbskiej w Zbirogach" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy