Cerkiew Iwerskiej Ikony Matki Bożej w Teodozji


Na mapach: 45°01′21,1″N 35°24′05,2″E/45,022528 35,401444

Cerkiew Iwerskiej Ikony Matki Bożej w Teodozji w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Cerkiew Iwerskiej Ikony Matki Bożejprawosławna cerkiew w Teodozji, wzniesiona w XIII–XIV stuleciu jako ormiański kościół św. Jana Chrzciciela.

Jest to jedna z najstarszych świątyń na terytorium Krymu. Obiekt został wzniesiony w XIII–XIV stuleciu w stylu typowym dla ormiańskiej architektury sakralnej. Został zbudowany na planie kwadratu, z kopułą wspartą na ośmiobocznym bębnie. We wnętrzu świątyni pierwotnie znajdowały się figury świętych Mikołaja i Jana Chrzciciela (nie przetrwały) oraz freski (zachowane fragmentarycznie). Budynek spełniał pierwotne funkcje do 1475, gdy po najeździe tureckim został odebrany dotychczasowym właścicielom, a następnie porzucony. W 1875 budynek przejął Rosyjski Kościół Prawosławny i dokonał jego ponownej konsekracji na cerkiew Iwerskiej Ikony Matki Bożej[1].

Po rewolucji październikowej cerkiew została zamknięta. Weszła w skład rezerwatu historyczno-architektonicznego, jednak formalne objęcie państwową ochroną jako zabytku nie zapewniło świątyni należytej opieki konserwatorskiej. Dopiero w 1996 obiekt został poddany renowacji pod kierunkiem architekta Walerija Zamiechowskiego. Po jej ukończeniu cerkiew została przekazana Ukraińskiemu Kościołowi Prawosławnemu Patriarchatu Moskiewskiego[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Храм Иоанна Предтечи (ros.). archiportal-crimea.ru, 2009-06-24. [dostęp 2018-06-24].
Na podstawie artykułu: "Cerkiew Iwerskiej Ikony Matki Bożej w Teodozji" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy