Cerkiew Kazańskiej Ikony Matki Bożej w Moskwie (Kołomieńskie)


Na mapach: 55°40′06,8″N 37°40′02,2″E/55,668556 37,667278

Cerkiew Kazańskiej Ikony Matki Bożej w Moskwie (Kołomieńskie) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Cerkiew Kazańskiej Ikony Matki Bożejcerkiew w Moskwie, w dekanacie św. Daniela Słupnika eparchii moskiewskiej miejskiej Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Dawna cerkiew domowa przy pałacu carskim w Kołomienskoje, obecnie część muzeum-rezerwatu „Kołomieńskie”.

Historia | edytuj kod

Drewniana cerkiew Kazańskiej Ikony Matki Bożej została zbudowana na terenie carskiej posiadłości w Kołomienskim w latach 30. XVII w. Plan budowy obiektu istniał jednak już wcześniej, w 1612, gdyż car Michał pragnął w ten sposób upamiętnić zwycięstwo nad armią polsko-litewską. W 1651 zastąpiono ją świątynią murowaną, wzniesioną z cegły. Budowla była połączona z carskim pałacem w Kołomienskim i pełniła funkcje cerkwi domowej dla przebywających w posiadłości członków rodziny panującej. Dostęp do cerkwi bezpośrednio z pałacu umożliwiła kryta galeria. Patronką obiektu sakralnego była Kazańska Ikona Matki Bożej, uważana za opiekunkę rodziny Romanowów[1].

W latach 60. XVIII w. rezydencja carska w Kołomienskim została przeniesiona na nowe miejsce. W związku z tym dawna prywatna świątynia carska stała się cerkwią parafialną. Od tego czasu była nieprzerwanie czynna, z wyjątkiem lat 1941–1942[1].

Szczególną czcią otaczana jest przechowywana w cerkwi Ikona Matki Bożej „Władająca”, uznana za cudotwórczą w 1917, zwrócona do świątyni w 1990[1].

Architektura | edytuj kod

Cerkiew została wzniesiona w stylu typowym dla moskiewskiej architektury sakralnej XVII stulecia. Zaprojektowano ją na planie prostokąta z dwoma skrzydłami mieszczącymi wejścia do świątyni, prowadzącymi do cerkwi górnej. Nad północnym skrzydłem znajduje się unikalna w architekturze siedemnastowiecznej dzwonnica na planie kwadratu kryta dachem namiotowym[1]. W ścianach zachodniej, północnej i południowej wybito po cztery okna. Budynek posiada pięć cebulastych kopuł[1].

Pierwotny wystrój wnętrza cerkwi nie zachował się; freski znajdujące się w niej powstały po 1991[1]. Nowoczesny jest również pięciorzędowy ikonostas przed głównym ołtarzem. Znacznie skromniejsza konstrukcja tego typu, wykonana w stylu empire, znajduje się przed bocznym ołtarzem św. Awerkiusza[1].

Nietypowym elementem wyposażenia świątyni jest figura Chrystusa w więzieniu, która może być zarówno dziełem twórcy rosyjskiego, jak i rzeźbiarza pochodzenia zachodniego (być może polskiego)[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e f g h История прихода
Na podstawie artykułu: "Cerkiew Kazańskiej Ikony Matki Bożej w Moskwie (Kołomieńskie)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy