Cerkiew Narodzenia Matki Bożej w Rakvere


Na mapach: 59,351683°N 26,357577°E/59,351683 26,357577

Cerkiew Narodzenia Matki Bożej w Rakvere w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Cerkiew Narodzenia Matki Bożejprawosławna cerkiew w Rakvere, w jurysdykcji eparchii tallińskiej Estońskiego Kościoła Prawosławnego.

Historia | edytuj kod

Pierwsza informacja o prawosławnych mieszkańcach Rakvere pochodzi z 1763, w roku tym w miejscowości czasowo znajdowała się pułkowa cerkiew Keksholmskiego Pułku Piechoty. Do 1838 nabożeństwa prawosławne w mieście odprawiali kapelani pułkowi rosyjskich jednostek wojskowych lub kapłani z cerkwi w Narwie i Tallinnie. W wymienionym roku rodziny rosyjskich kupców Trielinów, Owsiannikowów i Duszkinów podjęły starania na rzecz wzniesienia wolno stojącej cerkwi. W 1839 z kasy państwowej zakupiono dom doktora Siklera, który następnie przebudowano na prawosławną świątynię[1].

Cerkiew odwiedzali przed 1917 biskup ryski i mitawski Donat, gubernator estlandzki Siergiej Szachowskoj oraz wielki książę Włodzimierz Aleksandrowicz z żoną Marią Pawłowną[1].

W cerkwi szczególnym kultem otaczane są ikony Narodzenia Matki Bożej (patronalna), Mikołaja Cudotwórcy oraz kopia ikony Matki Bożej „Ukój Mój Smutek”. Po lewej stronie świątyni, w race, dla kultu wystawione są relikwie świętego kapłana-męczennika Sergiusza Fłorinskiego, służącego w miejscowej cerkwi w latach 1918–1919 i kanonizowanego w 2002[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Храм Рождества Пресвятой Богородицы
Na podstawie artykułu: "Cerkiew Narodzenia Matki Bożej w Rakvere" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy