Cerkiew Opieki Matki Bożej w Małych Szczytnikach


Na mapach: 52°14′10,0″N 23°29′34,0″E/52,236111 23,492778

Cerkiew Opieki Matki Bożej w Małych Szczytnikach w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Cerkiew Opieki Matki Bożej[1][2][3]prawosławna cerkiew parafialna w Małych Szczytnikach na Białorusi, w dekanacie brzeskim rejonowym eparchii brzeskiej i kobryńskiej Egzarchatu Białoruskiego Patriarchatu Moskiewskiego. Cerkiew znajduje się na terenie dawnego parku dworskiego.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Świątynię zbudowano w 1742 r. jako niewielki przydworny kościół. Obiekt został przekazany prawosławnym w 1864 r. W 1918 r. oddano go katolikom jako parafialny kościół pw. Serca Jezusa. W 1990 r. ponownie przekazano go do użytku dla prawosławnych.

W 1988 r. obok świątyni został odsłonięty kamień, na którym zostały napisane słowa białoruskiego myśliciela Kazimierza Łyszczyńskiego: Podróżny, nie omiń tych kamieni. O nie się nie potkniesz, kiedy się nie potkniesz o prawdę. Zrozumiesz prawdę obok kamieni, bo nawet tylu ludzi, którzy wiedzą, że to prawda, uczą się, że to kłamstwo. Nauczanie mędrców – świadome oszustwo.

W 1993 r. cerkiew została konsekrowana[4].

Architektura | edytuj kod

Cerkiew wzniesiona została w stylu barokowym na planie prostokąta, pomalowana na niebiesko i biało ze zdobieniami w postaci pilastrów i gzymsu na elewacji świątynnej. Przed wejściem do świątyni stoi ganek ze dwuspadowym dachem i barokowym zdobnictwem, a nad wejściem widnieje ikona patronalna. Fasada również zawiera barokowe zdobienia, a na jej krańcach i nad nią osadzone są cebulaste kopułki, a środku niej widoczne jest okno. Nad częścią centralną nie ma bębna, dach świątyni – dwuspadowy z blachy. Po przeciwległej stronie znajduje się apsyda, a nad nią trójspadowy dach oraz tylne wejście.

Wnętrze | edytuj kod

Architektura wnętrza przedstawia się 2 pilastrami po obydwu stronach wejścia oraz 2 niszami na ścianie prezbiterium. Całość jest przekryta drewnianym sklepieniem. We wnętrzu znajduje się ikonostas.

Przypisy | edytuj kod

  1. Пакроўская царква Малыя Шчытнікі, hram.by [dostęp 2018-06-27]  (biał.).
  2. Мал. Щитники, globus.tut.by [dostęp 2018-06-27] .
  3. K.K. Shastouski K.K., Cerkiew Opieki Matki Boskiej | wieś Szczytniki Małe obwód brzeski, www.radzima.org [dostęp 2018-06-27] .
  4. Православный приход храма Покрова Пресвятой Богородицы в д. Малые Щитники (ros.). pravbrest.by. [dostęp 2021-01-25].
Na podstawie artykułu: "Cerkiew Opieki Matki Bożej w Małych Szczytnikach" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy