Cerkiew Przemienienia Pańskiego w Końskiem


Na mapach: 49°39′00,8″N 22°13′27,6″E/49,650222 22,224333

Cerkiew Przemienienia Pańskiego w Końskiem w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Cerkiew Przemienienia Pańskiego w Końskiem – parafialna drewniana cerkiew greckokatolicka w Końskiem, wybudowana w 1927 na miejscu wcześniejszej cerkwi z 1832, która spłonęła w 1912[1].

Historia | edytuj kod

Cerkiew w Końskiem była cerkwią parafialną, posiadała cerkwie filialne w Witryłowie i Krzywem. Do parafii należała również od 1928 filialna cerkiew w Krzemiennej.

Pierwszy budynek sakralny na tym miejscu został spalony w 1912, nową cerkiew wzniesiono w 1927. Funkcję świątyni greckokatolickiej pełnił do akcji przesiedleńczej w 1947 r. (Akcji „Wisła”), kiedy został oddany ludności katolickiej obrządku łacińskiego. Obecnie pełni rolę kościoła parafialnego miejscowej Parafii Przemienienia Pańskiego.

Architektura i wyposażenie | edytuj kod

Cerkiew w Końskiem posiada konstrukcję zrębową, została wzniesiona na planie krzyża greckiego z centralnie usytuowaną pojedynczą kopułą.

Większość obecnego wyposażenia obiektu pochodzi z innych zabytkowych cerkwi w powiecie brzozowskim - późnobarokowy ołtarz główny pierwotnie znajdował się w cerkwi w Uluczu, dwa boczne – w Krzywem. Historyczną wartość posiadają również lichtarze (XVIII i XX w.), ludowy rzeźbiony krucyfiks (XIX w.), krzyż ołtarzowy (XVIII w.), szafa zakrystyjna (1 poł. XIX w.), pozłacane drewniane lichtarze (XVIII w.) i lichtarze cynowe (XX w.)[2].

Dzwonnica parawanowa jest murowanym obiektem wolnostojącym, znajduje się w niej jeden dzwon odlany w roku 1712.

Przypisy | edytuj kod

  1. Świątynie - Końskie. gminadydnia.pl. [dostęp 17 grudnia 2011].
  2. Końskie – Kościół Przemienienia Pańskiego. www.polskaniezwykla.pl. [dostęp 17 grudnia 2011].
Na podstawie artykułu: "Cerkiew Przemienienia Pańskiego w Końskiem" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy