Cerkiew Trójcy Świętej w Moskwie (Oriechowo-Borisowo)


Na mapach: 55°37′38,70″N 37°42′42,91″E/55,627417 37,711919

Cerkiew Trójcy Świętej w Moskwie (Oriechowo-Borisowo) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Cerkiew Trójcy Świętejprawosławna cerkiew w Moskwie, w dzielnicy Oriechowo-Borisowo, bezpośrednio podlegająca patriarchom moskiewskim i całej Rusi.

Historia | edytuj kod

Koncepcja budowy nowego soboru, połączonego z centrum administracyjnym Patriarchatu Moskiewskiego, a będącego równocześnie pomnikiem tysiąclecia chrztu Rusi, pojawiła się po raz pierwszy w 1988, natychmiast po poprawie relacji między państwem radzieckim a Rosyjskim Kościołem Prawosławnym. Jako lokalizację świątyni wybrano jedną z największych dzielnic Moskwy – Oriechowo-Borisowo, zaś w pierwotnym planie sobór miał być przeznaczony nawet dla 20 tys. wiernych. Kamień węgielny pod budowę świątyni położył w 1988 patriarcha moskiewski i całej Rusi Pimen[1]. Inwestycja została jednak zarzucona po upadku ZSRR, gdy Rosyjski Kościół Prawosławny przeznaczył posiadane środki finansowe na remonty mniejszych cerkwi parafialnych, zniszczonych w poprzednich dziesięcioleciach. W 1995, gdy rozpoczęto odbudowę soboru Chrystusa Zbawiciela w Moskwie, Kościół czasowo zrezygnował z projektu. Idea budowy obszernego soboru (choć mniejszego, niż zakładano pierwotnie) pojawiła się ponownie dopiero po oddaniu wymienionej wyżej cerkwi do użytku[1].

Prace nad wzniesieniem świątyni na brzegu Borisowskich Prudów trwały od 2001 do 2004[2]. Gotową cerkiew poświęcił w maju 2004 patriarcha moskiewski i całej Rusi Aleksy II[2].

Architektura | edytuj kod

Obiekt reprezentuje styl neobizantyński[2]. Wnętrze świątyni dekorowane jest złotem i marmurem, na zewnątrz cerkiew zdobią płaskorzeźby. W obiekcie znajduje się porcelanowy ikonostas – trzecia taka konstrukcja w Rosji i pierwsza w Moskwie[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Создание
  2. a b c d Храм
Na podstawie artykułu: "Cerkiew Trójcy Świętej w Moskwie (Oriechowo-Borisowo)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy