Cerkiew Wniebowstąpienia Pańskiego w Wielamowiczach


Na mapach: 52°13′17″N 23°25′57″E/52,221389 23,432500

Cerkiew Wniebowstąpienia Pańskiego w Wielamowiczach w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Cerkiew Wniebowstąpienia Pańskiego[1][2]prawosławna cerkiew parafialna w Wielamowiczach na Białorusi, w dekanacie brzeskim rejonowym eparchii brzeskiej i kobryńskiej Egzarchatu Białoruskiego Patriarchatu Moskiewskiego.

Historia | edytuj kod

Świątynię wzniesiono w 1868 r. w miejscu poprzedniej unickiej cerkwi. Udział w budowaniu wzięli mieszczanie z Guberni Czernihowskiej: I. Zawienka, W. Chmielnikow, G. Nazarow i I. Titow podpisując umowę 1 sierpnia 1865 r. Architektem prawdopodobnie był I. Kalankiewicz.

W czasie II wojny światowej cerkiew została uszkodzona. W latach 2007–2011 została odrestaurowana pod kierownictwem jereja Anatola Paszkiewicza i poświęcona 18 czerwca 2011 r.[3]

Architektura | edytuj kod

Świątynia została zbudowana w stylu bizantyjsko-rosyjskim z cegły na planie krzyża, orientowana w kolorach ścian – odcienie żółci i zieleni. Obiekt składa się z czterej części (wieża-dzwonnica, łącznik, transept, apsyda). Dzwonnica-wieża zawiera w sobie trzy kondygnacje (dolna czworoboczna z kokosznikami, środkowa i górna są ośmioboczne). Całość jest zwieńczona cebulastą złotą kopułą. Dach łącznika jest dwuspadowy, a dach centralnej części – namiotowy z osadzoną na nim jedną większą pozłoconą kopułą i czterema mniejszymi. Apsyda jest półkolista, a jej dach złocony. Na elewacji świątyni występują różne zdobienia i rzeźbienia.

Przypisy | edytuj kod

  1. K.K. Shastouski K.K., Cerkiew Wniebowstąpienia Pańskiego | wieś Wielamowicze obwód brzeski, radzima.org [dostęp 2018-04-19] .
  2. Вельямовичи, globus.tut.by [dostęp 2018-04-19] .
  3. Православный приход храма Вознесения Господня в д. Вельямовичи Брестского района (ros.). pravbrest.by. [dostęp 2021-01-25].
Na podstawie artykułu: "Cerkiew Wniebowstąpienia Pańskiego w Wielamowiczach" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy