Cerkiew Wprowadzenia do Świątyni Przenajświętszej Bogurodzicy w Warszawie


Na mapach: 52°13′44,6″N 21°03′25,8″E/52,229056 21,057167

Cerkiew Wprowadzenia do Świątyni Przenajświętszej Bogurodzicy w Warszawie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Cerkiew pod wezwaniem Wprowadzenia do Świątyni Przenajświętszej Bogurodzicyprawosławna cerkiew w Warszawie. Znajduje się na Saskiej Kępie, przy ulicy Paryskiej 27.

Cerkiew pełni funkcję kaplicy Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie, służy też przyseminaryjnej parafii pod wezwaniem Wprowadzenia do Świątyni Przenajświętszej Bogurodzicy.

Historia | edytuj kod

Powstanie cerkwi prawosławnej na Saskiej Kępie związane było z międzywojennymi losami Rosjan (tzw. Białych), którzy po upadku Cesarstwa Rosyjskiego ze względów politycznych nie mogli zamieszkać w Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich i pozostawali na emigracji. Duża ich społeczność mieszkała po I wojnie światowej w Warszawie i to oni przyczynili się do wzniesienia tej świątyni.

Cerkiew została wyświęcona w 1936. Początkowo zajmowała całe piętro budynku przy ulicy Paryskiej. Kiedy w 1951 w obiekcie zostało ulokowane Prawosławne Seminarium Duchowne, zaszła konieczność adaptacji budynku dla potrzeb szkoły. Zmniejszono znacznie powierzchnię świątyni i po przebudowie zaadaptowano jej część na cele sal wykładowych.

W cerkwi znajduje się ikona i cząstka relikwii św. Hioba Poczajowskiego oraz wiele ikon podarowanych przez zwierzchników Kościołów prawosławnych. Na ścianie Seminarium przy wejściu umieszczona jest tablica poświęcona pamięci gen. Stanisława Bułak-Bałachowicza, który zginął 10 maja 1940 w budynku cerkwi podczas próby aresztowania przez Gestapo.

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Cerkiew Wprowadzenia do Świątyni Przenajświętszej Bogurodzicy w Warszawie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy