Cerkwisko


Cerkwisko w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Kaplica zbudowana na cerkwisku w Jaworniku, widoczne resztki podmurówki i schodków dawnej cerkwi Ruiny cerkwi pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Nagórzanach (była świątynią filialną greckokatolickiej parafii w Woli Sękowej)

Cerkwisko – miejsce, na którym dawniej stała cerkiew. Na cerkwisku bardzo często znajduje się również cmentarz.

Archeologia średniowiecza | edytuj kod

Do ciekawszych znalezisk, o których należałoby wspomnieć, było odkrycie w trakcie prac wykopaliskowych prowadzonych w obrębie grodziska na górze Fajka w Trepczy w miejscu pierwotnego cerkwiska średniowiecznych staroruskich enkolpionów, które prezentowane są obecnie w Muzeum Historycznym w Sanoku.

Archeologia nowożytna | edytuj kod

W Polsce liczne cerkwiska można znaleźć zwłaszcza w południowo-wschodnim rejonie kraju, skąd po II wojnie światowej wysiedlono w czasie Akcji Wisła Ukraińców, Łemków i Bojków. Zwykle można na nich znaleźć pozostałości po cerkwi, takie jak resztki podmurówki, murku, krypty, nagrobków, różnych elementów architektonicznych (zwłaszcza metalowych: zamków do drzwi, skobli, zawiasów, krzyży). Często rosną na nim stare drzewa, widoczna z daleka grupa okazałych drzew ułatwia zlokalizowanie cerkwiska. Na niektórych cerkwiskach ustawiono pamiątkowe krzyże wotywne np. w Szudziałowie czy Potoce na Białostocczyźnie.

Galeria | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Cerkwisko" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy