Cezary Cezary


Cezary Cezary w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Cezary Cezary – postać fikcyjna, bohater komediowego serialu telewizyjnego 13 posterunek i jego kontynuacji pt. 13 posterunek 2. Odtwórcą jego roli jest Cezary Pazura.

Życiorys | edytuj kod

Posterunkowy Cezary Cezary[1], przez najbliższych nazywany Czarkiem, Czarusiem lub Miśkiem pracuje w jednym z warszawskich posterunków. Ma młodszą siostrę Agnieszkę (Agnieszka Włodarczyk). Czarek jest prawnym opiekunem Agnieszki, ponieważ ich rodzice nie żyją (z niewiadomych przyczyn). O rodzicach wiadomo tylko tyle, że ojciec Czarka był pijany, kiedy nadawał mu imię. W ostatnim odcinku Czarek żeni się z Kasią (Aleksandra Woźniak) i dochowują się bliźniaków: córki o imieniu Julia i syna.

Czarek marzy o zdobyciu wielkich pieniędzy, niekoniecznie w uczciwy sposób. Chętnie przyjmuje łapówki, jednak nie godzi się na spędzenie nocy ze św. Mikołajem (Artur Żmijewski) za milion dolarów, bo to uraziłoby jego godność. Pozwala ludziom leczyć się u aresztowanego cudotwórcy (Janusz Michałowski), jednak za odpowiednią opłatą. Gdy Komendant (Marek Perepeczko) organizuje bal sylwestrowy, Czarek postanawia pobierać opłatę za wstęp. Kiedy jednak Czarek ma okazję zarobić dużą sumę, okazuje serce: gdy pomógł bogatemu mężczyźnie odzyskać samochód z jego córką na tylnym siedzeniu, nie potrafił wymówić własnego nazwiska. Zamiast tego kazał mężczyźnie wypisać czek na 50 tysięcy na Dom Dziecka w Józefosławiu. Gdy dostał 100 tys. dolarów nagrody za schwytanie bandyty, oddał prawie wszystko Stępniowi (Marek Walczewski) na operację wzroku w Stanach Zjednoczonych.

Cezary ma również mnóstwo dobrych pomysłów, które szybko przynoszą skutki odwrotne do zamierzonych. Komendant kazał mu pilnować swego psa, Pershinga, mającego depresję, jednak kategorycznie zabronił go leczyć. Czarek uznał, że jeśli pomoże psu to dostanie premię, jednak skończyło się najpierw na przedawkowaniu tabletek pobudzających, uśpieniu (poprzez przedawkowanie tabletek uspokajających), potem na zamrożeniu, a następnie na podpaleniu zwierzęcia. Gdy Czarek namawia resztę mężczyzn - Stępnia, Luksusa (Paweł Burczyk) i Arniego (Piotr Zelt) - na zrobienie kawału Kasi i Zofii (Joanna Sienkiewicz), poprzez podszywanie się pod Brzytwiarza i jego ofiary, na posterunku pojawia się Mirella Ciapara (Joanna Kurowska), dziennikarka, chcąca udowodnić, że i policjanci mają sadystyczne zapędy. Pewnego razu, zafascynowany programem, namawia innych policjantów do założenia zespołu muzycznego Ogórki Zdzisława i zaproszenia ekipy telewizyjnej. Okazuje się, że ekipa szukała materiału do programu Debile są wśród nas.

Uwielbia oglądać sport zarówno w telewizji (często widzimy go oglądającego mecze piłki nożnej czy pojedynki bokserskie), jak i na żywo (gdy Komendant nie pozwolił mu iść na mecz koszykówki, Czarek zorganizował strajk). Jest też miłośnikiem bilarda, w który lubi grać na pieniądze (dlatego w pierwszym odcinku, myśląc, że jest komendantem, kazał kupić stół bilardowy).

W wielu odcinkach możemy oglądać Czarka przyjmującego interesantów. Najczęściej bywa dla nich nieuprzejmy, doprowadzając ich do szału, wówczas ci piszą na niego skargi. Czarek jednak twierdzi, że gdyby jego szef "czytał wszystkie skargi, nie zdążyłby nawet pogłaskać psa". Wiele razy Czarek chwyta swoich interesantów za słowa, bądź zadaje tak szczegółowe pytania, że ci rezygnują z dalszych prób. Czasem jednak okazuje się pomocny (np. polecił człowiekowi-łososiowi, bojącemu się o własne życie uciec do Norwegii). Wiadomo, że Czarek lubi pić alkohol, w szczególności wódkę, którą szybko się upija.

Czarek jest erotomanem. Wiadomo, że w przeszłości miał wiele kobiet: pierwszą, z którą się całował była Zuzia w przedszkolu, którą pocałował tak, że "zwymiotowała cały budyń". Najpoważniejsze związki Czarka to związek z prostytutką Jolą (Dorota Chotecka), którą zna jeszcze ze szkoły i która nazywała go Misiek (do 29 odcinka pierwszej serii) oraz związek z policjantką Kasią (od 29 odcinka do końca, z przerwą w drugiej serii), która zakochuje się w nim od pierwszego wejrzenia. Dwójka w końcu bierze ślub i dochowuje się bliźniaków. Czarek też spędza noc z żoną mafiosa (Katarzyna Figura) Salcesona (Rudi Schuberth), uważając ją za kobietę swojego życia, jednak bardzo krótko. Czarek ma obsesję na punkcie seksu: jednym z największym jego problemów był fakt, że Kasia nie zgodziła się wykąpać z nim pod prysznicem (aby to zrobić, gotów był oświadczyć się jej rodzicom). Wykorzystując sytuację porównuje nagie biusty Kasi i Andżeliki (Joanna Jędrejek), następnie obmacując piersi tej drugiej "dla sprawiedliwego wyniku". Kilkukrotnie rozbierał się do naga na oczach ludzi. Gdy Czarek aresztował cudotwórcę, wyznaje mu, że marzy mu się być najlepszym kochankiem we wszechświecie. Fakt, że Czarek ma obsesję na punkcie seksu starają się wykorzystać inspektorzy Pieżchała (Barbara Burska) i Kot (Andrzej Niemirski), aby wyrzucić go z pracy. Często traktuje kobiety przedmiotowo, przyznając, że "kobieta to najgorszy wróg mężczyzny", jednak "ma pewne części ciała, które są nam bliskie". Jest wierny Kasi, jednak przeżywa chwile słabości, gdy Jola przychodzi na posterunek, bądź atrakcyjna kobieta (Małgorzata Foremniak) chce z nim uprawiać seks, myśląc że jest Stępniem. W kilku odcinkach przyznaje, że ideałem kobiecości jest dla niego Claudia Schiffer.

Związek Joli i Czarka opierał się głównie na tym, że Jola wpadała do niego, kiedy miał samotne nocne dyżury. Zaspokajała też jego seksualne potrzeby, między innymi przy użyciu "kajdanek, sznura od bielizny, zimnych kaloryferów, proszków do prania i bitej śmietany". Dopiero w odcinku Eliksir miłości Czarek zakochuje się w leżącej na stole bilardowym Kasi i zaczyna z nią związek. Pozostaje pod jej silnym wpływem, często rezygnując ze swoich nie do końca uczciwych planów zarobienia pieniędzy, gdy tylko Kasia ma wątpliwości. W ostatnim odcinku pierwszej serii Kasia ratuje życie Czarka, godząc się na życie "ze stoma dolarami w kieszeni". Na początku drugiej serii Kasia jednak rezygnuje, twierdząc, że poszukuje faceta "miękkiego, ale i twardego, a także szczodrego, jeśli się go poprosi". W jednym z odcinków pojawia się stażysta Marek Bączek (Radosław Pazura), syn wiceministra, będący całkowitym przeciwieństwem Czarka. Kasia umawia się z nim przez kilka odcinków, jednak nie z miłości, raczej na złość Czarkowi. Przez ten okres Czarek zdaje sobie sprawę, że Kasia była dla niego stworzona. Gdy Bączek zostaje przeniesiony do ministerstwa, Czarek oświadcza się Kasi i dwójka schodzi się.

Najlepszym przyjacielem Czarka na posterunku jest Arnie, którego Czarek nieraz wykorzystuje i w tarapatach zwraca się do niego z prośbą o pomoc. W duecie sprawiają, że z małych kłopotów robi się wielki problem (niszczą obraz z muzeum, podpalają i zamrażają Pershinga, etc.). Arnie godzi się udawać, że rzekomy nieślubny syn Czarka jest jego. Z załogi posterunku Czarka darzą sympatią również Luksus i Stępień; Czarek generalnie nie lubi się z obiema Zofiami (Ewa Szykulska i Joanna Sienkiewicz) oraz z Andżelą i Rysiem (Arkadiusz Jakubik). Z tym ostatnim czasem jednak udaje mu się dogadać. Niechęcią darzy go również sam Komendant, głównie z powodu pomyłki, którą Czarek popełnia już w pierwszym odcinku. Komendant obarcza również Czarka najcięższymi zadaniami i robi z niego kozła ofiarnego.

Przeszłość | edytuj kod

Czarek został wyrzucony z przedszkola z zachowaniem nagannym, ponieważ na basenie wszedł pod prysznic swojej pani przedszkolanki i złapał ją za pierś (jak stwierdził - był wówczas na etapie zabawy w powstanie warszawskie i chciał urwać jej pierś, bo myślał, że to worek z piaskiem). W odcinku Powtórka z westernu dowiadujemy się, że kończył Liceum im. Marii Konopnickiej, jednak w odcinku Ojciec i synowie jego koleżanka z klasy Basia (Ewa Wencel) twierdzi, że uczęszczali razem do technikum, do klasy obróbki drewna skrawaniem. Basia była również pierwszą dojrzałą dziewczyną, z którą Czarek się całował i prawdopodobnie uprawiał seks (m.in. na rowerze i nad rzeką). Następnie Czarek uczęszczał do szkoły oficerskiej, z której jednak, podobnie jak z przedszkola, został wyrzucony tuż przed dyplomem ("bo był za mądry") i za karę wysłany w stopniu posterunkowego na 13 Posterunek. Do Warszawy uciekł ze względu na demoniczną ciotkę (Stanisława Celińska), wraz z siostrą, której jest prawnym opiekunem od czasu śmierci ich rodziców.

Czarek należał do harcerzy oraz odbył służbę wojskową, na posterunku pojawia się dwóch jego kolegów z wojska: Witek (Tomasz Sapryk) i gej Julek (Jacek Łuczak).

Przypisy | edytuj kod

  1. http://www.canalpluscyfrowy.pl/filmy/13.../13posterunek_press_book.doc
Na podstawie artykułu: "Cezary Cezary" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy