Cezary Julski


Cezary Julski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Grób Cezarego Julskiego na Cmentarzu Bródnowskim[1] w Warszawie

Cezary Julski (ur. 23 czerwca 1927 w Wolsztynie, zm. 19 sierpnia 1997 w Warszawie) – polski aktor filmowy i teatralny. Często użyczał swego głosu w dubbingu. Olbrzymią popularność przyniosła mu głosowa rola Freda Flintstone’a – bohatera popularnych kreskówek Między nami jaskiniowcami. Był również pierwszym polskim głosem Obeliksa z serii filmów o Asteriksie i Obeliksie oraz Pasibrzuchem ze Smerfów.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

W sezonie 1946/47 aktor Teatru Lalki i Aktora w Poznaniu. Występował na deskach Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu (1947–1950) i Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi (1950–1953). W 1953 przeniósł się do warszawskiego Teatru Ludowego. W sezonie 1956/57 występował w Teatrze Polskim, a w latach 1957–1990 był członkiem zespołu Teatru Komedia.

W latach 1956–1958 współpracował jako reżyser z warszawskim Kabaretem Architektów „Pineska”. Obdarzony bardzo charakterystycznym, niskim głosem współpracował z Polskim Radiem (m. in. występował audycji Podwieczorek przy mikrofonie).

Filmografia | edytuj kod

Miasteczko – fotograf Bitwa o Kozi Dwór – Cezary, ojciec „Paniczyka” Podziemny front - Hermann, kat na Gestapo (odc. 2) Małżeństwo z rozsądku - Kiełkiewicz, pomocnik Burczyka Tandem - tragarz, oświetlacz, złodziej kur, kominiarz, gość w domku, flecista Paryż – Warszawa bez wizy - pilot samolotu ambasadora Wyzwolenie - żołnierz niemiecki Przygody Pana Michała - strażnik w więzieniu Potockiego Milion za Laurę - „Napoleon” w szpitalu psychiatrycznym Niebieskie jak Morze Czarne – plażowicz
  • 1973 Czarne chmury – szlachcic Błazowski, kompan Trzosowskiego (serial telewizyjny, odc. 6, 7, 8, 10)
Janosik – austriacki kapitan przeprowadzający pobór/kat (serial telewizyjny, odc. 9, 10, 13) Uszczelka – zaopatrzeniowiec w fabryce Sochackiego Koncert – sekretarz ambasadora Nie ma róży bez ognia – szatniarz w lokalu Długa podróż (Lungo viaggio)

Polski dubbing | edytuj kod

Odznaczenia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Cmentarz Bródnowski, Kwatera: 28B-2-9

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Cezary Julski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy