Ch'ŏnnae


Ch'ŏnnae w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ch'ŏnnae (kor. 천내군, Ch'ŏnnae-gun) – powiat w Korei Północnej, w prowincji Kangwŏn. W 2008 roku liczył 85 123 mieszkańców[2]. Graniczy z powiatami Pŏptong i Yangdŏk (ostatnia w prowincji P’yŏngan Południowy) od południa, z miastem Munch'ŏn od południowego wschodu, a także z powiatem Kowŏn i regionem Sudong (prowincja Hamgyŏng Południowy) od północy. Przez powiat przebiega 145-kilometrowa linia kolejowa Kangwŏn, łącząca powiaty Kowŏn (prowincja Hamgyŏng Południowy) oraz P'yŏnggang w prowincji Kangwŏn. 70% terytorium powiatu stanowią lasy.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Przed wyzwoleniem Korei spod okupacji japońskiej tereny należące do powiatu wchodziły w skład powiatu Munch'ŏn, wówczas znajdującego się w prowincji Hamgyŏng Południowy (we wrześniu 1946 roku przesunięty w granice prowincji Kangwŏn). W obecnej formie powstał w wyniku gruntownej reformy podziału administracyjnego w grudniu 1952 roku. W jego skład weszły wówczas tereny należące wcześniej do miejscowości Ch'ŏnnae, Myŏnggu (20 wsi) i Ullim (13 wsi – wszystkie znajdowały się w powiecie Munch'ŏn). Powiat Ch'ŏnnae składał się wówczas z jednego miasteczka (Ch'ŏnnae-ŭp) oraz 20 wsi (kor. ri).

W lipcu 1972 roku powiat Ch'ŏnnae powiększył się o należące wcześniej do powiatu Munch'ŏn wsie Samhwa, Songjuk, Sinsong, Dŏkhŭng i Sokjŏn, a zmniejszył się o przesunięty do powiatu Kowŏn wsie P'ungnam, Jŏnt'an, Wŏnbong i Songhŭng.

Gospodarka | edytuj kod

Lokalna gospodarka oparta jest na rolnictwie. Na terenie powiatu znajdują się głównie uprawy ryżu, kukurydzy i soi, rozwinięte jest sadownictwo. W gospodarstwach prowadzone są również hodowle jedwabników.

Podział administracyjny powiatu | edytuj kod

W skład powiatu wchodzą następujące jednostki administracyjne:

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. D P R Korea 2008 Population Census – National Report (ang.). Central Bureau of Statistics Pyongyang, DPR Korea. [dostęp 2012-10-10].
  2. D P R Korea 2008 Population Census – National Report (ang.). Central Bureau of Statistics Pyongyang, DPR Korea. [dostęp 2012-10-10].

Bibliografia | edytuj kod

  • 강원도 천내군 (kor.), 북한지역정보넷 (North Korean Human Geography – CyberNK.net), [dostęp: 10 października 2012].
  • 천내군(川內郡) CHONNAEGUN (kor.), 중앙일보 (Joongang Daily – NK.joins.com), [dostęp: 10 października 2012].
Na podstawie artykułu: "Ch'ŏnnae" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy