Ch’angdo


Ch’angdo w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ch’angdo (kor. 창도군, Ch’angdo-gun) – powiat w Korei Północnej, w prowincji Kangwŏn. W 2008 roku liczył 51 319 mieszkańców[2]. Graniczy z powiatami: T'ongch'ŏn i Hoeyang od północy, Kŭmgang od wschodu, Sep'o i Kimhwa od zachodu, a także z należącą do Korei Południowej prowincją Gangwon od południa. 80% terytorium powiatu stanowią lasy.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Przed wyzwoleniem Korei spod okupacji japońskiej tereny należące do powiatu wchodziły w skład powiatu Kimhwa (wówczas nosił on nazwę Kŭmhwa). W obecnej formie powstał w wyniku gruntownej reformy podziału administracyjnego w grudniu 1952 roku. W jego skład weszły wówczas tereny należące wcześniej do miejscowości Ch’angdo, Wŏlbuk, Kŭmsŏng, T'onggu, Imnam (11 wsi), Kŭmbuk (5 wsi), Wŏldong (1 wieś – wszystkie należały do powiatu Kimhwa), Suip (13 wsi – powiat Yanggu). Nowo powstały powiat Ch’angdo składał się wówczas z jednego miasteczka (Ch’angdo-ŭp) oraz 36 wsi (kor. ri). W marcu 1987 roku do powiatu przyłączono również 7 wsi należących wcześniej do powiatu Hoeyang, a także 2 wsie z powiatu Kŭmgang.

Gospodarka | edytuj kod

Lokalna gospodarka opiera się na rolnictwie, w niewielkim stopniu także na przemyśle drzewnym. Prowadzone są także hodowle żywego inwentarza oraz jedwabników. Na terenie powiatu znajdują się złoża miedzi, cynku, niklu, a także grafitu.

Podział administracyjny powiatu | edytuj kod

W skład powiatu wchodzą następujące jednostki administracyjne:

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. D P R Korea 2008 Population Census – National Report (ang.). Central Bureau of Statistics Pyongyang, DPR Korea. [dostęp 2012-10-10].
  2. D P R Korea 2008 Population Census – National Report (ang.). Central Bureau of Statistics Pyongyang, DPR Korea. [dostęp 2012-10-10].

Bibliografia | edytuj kod

  • 강원도 창도군 (kor.), 북한지역정보넷 (North Korean Human Geography – CyberNK.net), [dostęp: 10 października 2012].
  • 창도군(昌道郡) CHANGDOGUN (kor.), 중앙일보 (Joongang Daily – NK.joins.com), [dostęp: 10 października 2012].
Na podstawie artykułu: "Ch’angdo" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy