Ch'ŏngdan


Ch'ŏngdan w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ch'ŏngdan (kor. 청단군, Ch'ŏngdan-gun) – powiat w Korei Północnej, w prowincji Hwanghae Południowe. W 2008 roku liczył 142 607 mieszkańców[2]. Graniczy z powiatami Yŏn'an od wschodu, Pongch'ŏn od północnego wschodu, Sinwŏn od północnego zachodu, a także z powiatem Rinsan (prowincja Hwanghae Północne) od północy oraz z miastem Haeju od zachodu. Powiat znajduje się nad Morzem Żółtym, określanym w Korei Północnej jako Morze Zachodniokoreańskie. Lokalna gospodarka oparta jest na rybołówstwie i rolnictwie.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Przed wyzwoleniem Korei spod okupacji japońskiej tereny należące do powiatu wchodziły w skład powiatów Pyŏksŏng oraz Yŏnbaek. W obecnej formie powstał w wyniku gruntownej reformy podziału administracyjnego w grudniu 1952 roku. W jego skład weszły wówczas tereny należące wcześniej do miejscowości Yŏngch'ŏn, Hwayang, Tong'un, Kŭmsan (6 wsi; wszystkie miejscowości poprzednio znajdowały się w powiecie Pyŏksŏng), Raesŏng, Ch'ŏngryong, Ilsin i Ch'uhwa (7 wsi – wszystkie cztery miejscowości wcześniej znajdowały się w powiecie Namyŏnbaek). Powiat Ch'ŏngdan składał się wówczas z jednego miasteczka (Ch'ŏngdan-ŭp) oraz 18 wsi (kor. ri). W maju 1974 roku powiat powiększył się o wsie Hŭngsan, Ch'ŏngjŏng i Simp'yŏng.

Podział administracyjny powiatu | edytuj kod

W skład powiatu wchodzą następujące jednostki administracyjne:

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. D P R Korea 2008 Population Census – National Report (ang.). Central Bureau of Statistics Pyongyang, DPR Korea. [dostęp 2012-10-10].
  2. D P R Korea 2008 Population Census – National Report (ang.). Central Bureau of Statistics Pyongyang, DPR Korea. [dostęp 2012-10-10].

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Ch'ŏngdan" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy