Chabówka


Na mapach: 49°35′40,47″N 19°55′50,17″E/49,594575 19,930603

Chabówka w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Chabówkawieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Rabka-Zdrój. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa nowosądeckiego.

W 1595 roku wieś położona w powiecie szczyrzyckim województwa krakowskiego była własnością kasztelanowej krakowskiej Anny z Sieniawskich Jordanowej[3].

Spis treści

Położenie | edytuj kod

Pod względem geograficznym miejscowość znajduje się w Kotlinie Rabczańskiej[4]. Przez miejscowość przechodzi łącząca Kraków z Zakopanem droga krajowa nr 47, będąca częścią Zakopianki. Chabówka jest węzłem kolejowym na trasie do Zakopanego – łączą się tu linie z Krakowa przez Suchą Beskidzką, Nowego Sącza (przez Rabkę Zdrój). W bliskim sąsiedztwie dworca znajduje się Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce, na którego terenie corocznie organizowana jest Parowozjada.

 Osobny artykuł: Skansen taboru kolejowego w Chabówce.

Chabówka leży w zachodniej części gminy Rabka-Zdrój, w której znajdują się również: miasto Rabka oraz wsie Rdzawka i Ponice. Chabówka korzysta z sąsiedztwa Rabki, które jest znanym uzdrowiskiem i stara się przyciągnąć turystów. Przyjezdnym oferuje takie atrakcje jak stadnina koni huculskich, wyciągi narciarskie, skansen taboru kolejowego.

Części wsi | edytuj kod

Kościoły | edytuj kod

Większość mieszkańców wsi stanowią wyznawcy Kościoła rzymskokatolickiego. W Chabówce znajdują się:

 Osobny artykuł: Kościół Świętego Krzyża na Obidowej w Chabówce.

W około 1690 r. w okolicach dzisiejszego kościółka niewidomy mieszkaniec Chabówki Tomasz Mucharski przy niewielkiej figurce Męki Pańskiej wpierw odzyskał wzrok, a w chwilę potem ujrzał, jakoby figurka ta promieniała nieziemską jasnością. Po tym cudownym uzdrowieniu okoliczni mieszkańcy wybudowali tu kapliczkę w około 1700 r. Kapliczka nie była odnawiana przez około 30 lat zniszczała tak bardzo, że przed rokiem 1728 wybudowano drugą, tym razem już z materialnym wsparciem bogatego magnata. Ufundował on w kaplicy piękny drewniany krzyż, który zasłynął cudownymi łaskami.

Do dziś żyje w tradycji ustnej legenda o cudownym powstaniu kościółka. Mówi ona, że przed wieloma laty pewien bogaty kupiec, podążając w celach handlowych na Węgry, właśnie w tej okolicy został napadnięty przez zgraję zbójców. Otoczony ze wszystkich stron podróżnik wzniósł oczy i ręce ku niebu, wołając: „Krzyżu Święty ratuj mnie!”. Na głos modlitwy pobożnego kupca ukazał się nad wozem krzyż wśród ognistych płomieni, a cały pobliski las zaczął się kołysać. Zbójnicy na widok tego cudu skamienieli, a kupiec wybudował tenże kościółek.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Miasto w liczbach. gmina.rabka.pl. [dostęp 2020-11-13].
  2. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych, Poczta Polska S.A., październik 2013, s. 138 [dostęp 2020-12-22] [zarchiwizowane z adresu 2014-02-22] .
  3. Województwo krakowskie w drugiej połowie XVI wieku ; Cz. 2, Komentarz, indeksy, Warszawa 2008, s. 108.
  4. Jerzy Kondracki: Geografia regionalna Polski. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1998. ISBN 83-01-12479-2.
  5. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
  6. GUS. Rejestr TERYT

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Chabówka" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy