Chalk River Laboratories


Na mapach: 46°01′20″N 77°25′53″W/46,022222 -77,431389

Chalk River Laboratories w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Widok na Chalk River Laboratories z rzeki Ottawy.

Chalk River Laboratories (CRL, Chalk River Labs, w przeszłości także zwane Chalk River Nuclear Laboratories, CRNL) – kanadyjski ośrodek badania energii nuklearnej. CRL położone jest w pobliżu miejscowości Chalk River, około 180 km na północny zachód od Ottawy, i około 20 km na wschód od Deep River, Ontario.

W CRL prowadzone są badania i rozwój technologii nuklearnych, w szczególności prace badawczo-rozwojowe związane z kanadyjskimi reaktorami atomowymi typu CANDU (moderowanych ciężką wodą). W CRL zlokalizowanych jest też wiele unikatowych instalacji badawczych.

Bertram Brockhouse otrzymał Nagrodę Nobla za swoje osiągnięcia z czasu pracy w CRL. John Douglas Cockcroft (Nagroda Nobla, 1951) był jednym z wczesnych dyrektorów CRL. Hans von Halban i George Laurence byli pracownikami CRL.

CRL ma długą tradycję od czasu swojego powstania w 1944 roku, w tym czasie jako alianckiego wysiłku wojennego. Np. w CRL zostały skonstruowane pierwsze reaktory jądrowe poza granicami USA (ich głównym konstruktorem był Lew Kowarski).

CRL jest jedną z dwóch głównych części kanadyjskiej korporacji królewskiej (ang. crown corporation) zwanej Atomic Energy of Canada Limited (z siedzibą w Mississauga).

Produkcja izotopów medycznych | edytuj kod

W CRL produkowane są znaczne ilości radioizotopów medycznych (około 60% produkcji światowej w 2007). Najbardziej znaczącym jest technet-99m: zabiegi z jego udziałem stanowią około 80% procedur medycyny nuklearnej[1]. Do produkcji używany jest reaktor NRU (uruchomiony w 1957 roku). W maju 2009, reaktor ten został zamknięty ze względu na konieczność napraw, przyczyniając się do światowego kryzysu w medycynie nuklearnej.

Reaktory | edytuj kod

W ośrodku pracowało lub pracuje wiele reaktorów jądrowych, w tym:

  • NRU
  • NRX
  • PTR
  • ZED-2
  • ZEEP - pierwszy reaktor jądrowy poza Stanami Zjednoczonymi, osiągnął stan krytyczny w 1945

Przypisy | edytuj kod

  1. MDS Nordion – Medical Isotopes – Molybdenum-99.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (instytut badawczy):
Na podstawie artykułu: "Chalk River Laboratories" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy