Chanat Astrachański


Chanat Astrachański w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Chanat Astrachański – historyczne państwo w ujściu dolnej Wołgi, ze stolicą w Astrachaniu, pod panowaniem tatarskich chanów, powstałe na początku lat 60. XV wieku, po rozpadzie Złotej Ordy.

Podbity w 1554 r. przez Iwana IV Groźnego i przyłączony do Księstwa Moskiewskiego.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Astrachański chanat powstał w latach 1459/60, kiedy kierował nim były khan Wielka Horda (centralna część Złotej Hordy ze stolicą w Sarai] ) Mahmud[1], a od 1461 lat jego syn Kasim. Po przegraniu walki o władzę ze swoim bratem Akhmat opuścił około 1460 w Hadji-tarhan, gdzie stworzył własną własność. Korzystne położenie i brak konkurencji przyczyniły się do przywrócenia stosunków handlowych Astrachań z Khorezmom, Bukhara, Kazan. Niewolnicy z Krym a, Kazań, Wielka Horda, Orda Nogajska zostali sprowadzeni na rynek niewolników w Astrachaniu. Za panowania Kaszimów nawiązano stosunki handlowe między Astrachanem a Księstwem Moskiewskim. W szczególności, gdy Ivan III z Moscow wzdłuż rzek Moscow, Oke i Volga wysyłano co roku Statki na sól do Astrachania[2]. Astrachański chanat uzyskał pełną niepodległość na początku XVI wieku, po ostatecznej porażce Krymskich Wielkiej Hordy (1502). Wcześniej władcy Astrachania uznawali zależność od Wielkiej Hordy.

Astrachań khan należał do rodzaju Jochi dov, będąc potomkami Tukai-Timur a, młodszego brata Batu-khan a. Od tego ostatniego otrzymał dziedzictwo, które obejmowało półwysep Mangyshlak, Nizinę Kaspijską (z Hadji Tarhan / Astrakhan) i ziemię Ases na północy Kaukaz. Prawdopodobnie potomkowie Tukai-Timur dalej kontrolowali te terytoria, a później zajmowali trony w Krymski, Kazań, Astrachań..

W 1554, z pomocą wojsk rosyjskich, Derwisz-Ali zasiadł na tronie chanatu astrachańskiego z obowiązkiem oddania hołdu rosyjskie królestwo rosyjskiemu królestwu. Intryga wewnątrz Orda Nogajska oraz skarga przeciwko Derwiszowi Ali wniesiona przez Khana Ishmaela w imieniu Iwana Groźnego doprowadziły do pogorszenia relacji między Moskwą a Astrachanem. Sam Derwisz-Ali został oskarżony o zdradę. 2 czerwca 1556 i niewielki oddział kozaków ataman Lyapun Filimonow zbliżył się do Astrachania. Khan Dervish-Ali, przejmując oddział kozacki dla awangarda armii rosyjskiej, uciekł z armią w Azow do Turków. Astrachań został bez walki wyjęty przez oddział gubernatora Iwana Czremisinowa, który przyłączył się do oddziału Filimonowa, a chanat astrachański przestał istnieć.

Lista chanów astrachańskich | edytuj kod

Źródła | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. В.В.В.В. Трепавлов В.В.В.В., АСТРАХА́НСКОЕ ХА́НСТВО .
  2. Kurbatov A.A. Historia Terytorium Astrachańskiego (od czasów starożytnych do końca XIX wieku): Monografia. Astrachań, 2007.184p.
Na podstawie artykułu: "Chanat Astrachański" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy