Changp'ung


Changp’ung w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Changp'ung) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Changp’ung (kor. 장풍군, Changp'ung-gun) – powiat w Korei Północnej, w prowincji Hwanghae Północne. W 2008 roku liczył 69 104 mieszkańców[2]. Graniczy z powiatami: T’osan od północy, Ch’ŏrwŏn (prowincja Kangwŏn) na północnym wschodzie, z miastem Kaesŏng i powiatem Kŭmch’ŏn na zachodzie, a na południu z powiatem Yŏnch’ŏn w stanowiącej terytorium Korei Południowej prowincji Gyeonggi.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Przed wyzwoleniem Korei spod okupacji japońskiej, tereny należące do powiatu wchodziły w skład powiatów Kaep'ung i Changdan. Po wyzwoleniu Korei w 1945 roku, w listopadzie tego samego roku wydzielono powiat Changp'ung. Powstał on z terenów miejscowości (kor. myŏn) Yŏngnam, Yŏngbuk, Puk (powiat Kaep'ung), Changdo, Daegang, Kangsang, Sonam i Daenam (powiat Changdan). Po podziale prowincji Hwanghae w październiku 1954 roku powiat wszedł w skład prowincji Hwanghae Północne. W marcu 1960 roku stał się administracyjnie częścią miasta Kaesŏng, a rok później w marcu 1961 powiększył się o 6 wsi dotychczas leżących w powiecie Ch’ŏrwŏn (prowincja Kangwŏn). W czerwcu 2006 roku wraz z powiatem Kaep’ung ponownie włączony do prowincji Hwanghae Północne.

Podział administracyjny powiatu | edytuj kod

W skład powiatu wchodzą następujące jednostki administracyjne:

Bibliografia | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. D P R Korea 2008 Population Census – National Report (ang.). Central Bureau of Statistics Pyongyang, DPR Korea. [dostęp 2012-10-10].
  2. D P R Korea 2008 Population Census – National Report (ang.). Central Bureau of Statistics Pyongyang, DPR Korea. [dostęp 2012-10-10].
Na podstawie artykułu: "Changp'ung" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy