Charles Kambale Mbogha


Charles Kambale w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Charles Kambale Mbogha) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Charles Kambale Mbogha (ur. 4 listopada 1942 w Lubango, zm. 9 października 2005 w Bukavu) – duchowny katolicki Demokratycznej Republiki Konga, arcybiskup Bukavu.

W latach 1963-1969 studiował w seminarium im. Piusa X w Bukavu, święcenia kapłańskie przyjął 24 lipca 1969. Trzy lata później wstąpił do zakonu asumpcjonistów (A.A.). Pracował jako duszpasterz i wykładowca seminariów w DR Konga (wówczas pod nazwą Zair). W czerwcu 1990 został mianowany biskupem Wamba; sakrę biskupią przyjął 25 listopada 1990 z rąk Laurenta Monsengwo Pasinya (arcybiskupa Kisangani). W grudniu 1995 przeniesiono go na stolicę biskupią Isiro-Niangara.

W marcu 2001 został następcą zmarłego w Rzymie Emmanuela Kataliko na stolicy arcybiskupiej Bukavu. Brał udział w pracach Konferencji Biskupów Afryki i Madagaskaru, kładł nacisk na współpracę między biskupami (m.in. przyczynił się do powstania w DR Konga Kolegium Wikariuszy Generalnych). W ostatnich latach życia ciężko chorował; krótko przed śmiercią zainaugurował obchody 100-lecia ewangelizacji kraju w pierwszej utworzonej parafii w DR Konga parafii (Nyangezi).

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Charles Kambale w bazie catholic-hierarchy.org (ang.) [dostęp 2017-05-14]

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Charles Kambale Mbogha" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy