Charles Monck


Charles Monck w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Charles Stanley Monck (ur. 10 października 1819 w Templemore, Irlandia, zm. 29 listopada 1894 w Enniskerry, Irlandia) – oficjalny tytuł 4th Viscount Monck of Ballytrammon – brytyjski administrator, m.in. gubernator generalny Kanady.

Urzędowanie Moncka przypadło na lata promowanego przez niego rządu koalicyjnego Macdonalda-Baldwina i rodzenia się oraz urzeczywistniania idei Konfederacji Kanady. Po jej zawiązaniu w 1867 Monck został pierwszym gubernatorem generalnym Dominium Kanady, mając znaczny udział w bezproblemowym przeprowadzaniu reform ustrojowych. Pierwsze lata jego urzędowania przebiegały pod znakiem eskalacji napięcia pomiędzy Wielką Brytanią i Stanami Zjednoczonymi. Sytuacja była tak napięta, iż obawiano się wybuchu nowej wojny, której teatrem stałaby się Kanada.

Charles Stanley Monck urodził się w Irlandii. Studiował prawo w Trinity College w Dublinie. W 1844 poślubił Elizabeth Louise Mary, z którą miał siedmioro dzieci. W 1852 został deputowanym do Izby Gmin Parlamentu Brytyjskiego. W latach 1855-1857 był ministrem skarbu w rządzie Parlmenstona.

Monck był pierwszym rezydentem Rideau Hall, oficjalnej rezydencji gubernatorów generalnych Kanady.

Po wypełnieniu swej misji w Kanadzie Charles Stanley Monck powrócił do Irlandii i został Lord Lieutenant of County Dublin (Gubernatorem Hrabstwa Dublin).

Przypisy | edytuj kod

  1. W latach 1861-1867 lord Monck był ostatnim gubernatorem generalnym Kanady jako kolonii brytyjskiej. W latach 1867-1869 był pierwszym gubernatorem generalnym Dominium Kanady. Choć te dwa stanowiska potocznie nosiły identyczną nazwę, zakres przypisanych im kompetencji był nieco inny.
  2. Jako gubernator generalny kolonii.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

  • Biografia w Dictionary of Canadian Biography Online (ang.)
  • Biografia w Dictionnaire biographique du Canada en ligne (fr.)
Przedkonfederacyjni gubernatorzy generalni Kanady

Pokonfederacyjni gubernatorzy generalni Kanady

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Charles Monck" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy